Quantcast
Channel: Nem vagyok mesterszakács
Viewing all 308 articles
Browse latest View live

A kovász élete – 5. nap. Teljes kiőrlésű rozs és búza kovász 2. nap

$
0
0



Mára már túl vagyunk a nevelési fázis egyharmadán.

Az 5. naptól mindig ugyanúgy kell kezelnünk a kovászt, amíg elég érett nem lesz ahhoz, hogy befejezzük az etetését két sütés között, azaz altassuk hűtőben, a köztes napokban. Már, ha nem sütünk minden nap vele. Mert akkor minden nap ugyanígy, meg kell etetnünk.

Az ötödik napi teendőnk, ami ugyanaz a 10. vagy 14. napig, attól függően, hogy mikor éri el ereje teljét a kovászunk:

5-10 nap. Minden nap elvégezzük a negyedik napon elvégzett teendőket: villával alaposan összekeverjük a kovászt, egy tiszta üvegbe átmérünk 70 g kovászt, amit először 100 g vízzel, majd 100 g liszttel keverjünk el, visszazárjuk az üveget, és ugyanazokon a körülményeken tartjuk az elkövetkező napon is.


Etetés előtt az én 5. napos kenyérliszt kovászom így néz ki:



Tegnap elkezdtünk nevelni teljes kiőrlésű búza és rozskovászt is. Legalábbis én igen. Köszönik szépen, nagyon jól vannak! JŐk most értelemszerűen a 2. napon járnak.


A teljes kiőrlésű búzakovász:


A teljes kiőrlésű rozskovász:


Korábbi bejegyzéseimben többször is említettem, hogy ugyanúgy kell nevelnünk őket, ahogyan a kenyérliszt kovászt. Az első napról az utolsóig. Így bármikor kapcsolódik be valaki, csak a napi teendőket kell követnie, bármilyen lisztből is nevel kovászt.

Ma is sütöttem a „fáradt kenyérliszt kovászból”, azaz nem öntöttem ki a fölösleget, hanem zsemléket sütöttem belőle. Igazán jól viselkedett a kovász. Hamarosan bemutatom ezeket a sütéseket is. Igaz, én 2-4 nappal előttetek járok a kovásznevelésben.


Ma lefotóztam a kovászokat együtt is, hogy lelkesítselek Benneteket! JOlyan 7 órával etetés után így viselkedtek:




A kovász élete – a 6. naptól az éretté válásig

$
0
0



Mától nincs más dolgunk, mint addig etetni a kovászt, amíg egészen érett nem lesz. Az érett kovász sűrű, inkább lassan fut, mint gyorsan. Etetés után 8-10 órával a leghabosabb, majd szépen lassan el kezd összeesni, besűrűsödni. Ha olyan a kovász, amikor felfut, mint a tejhab, akkor még éretlen. A tejhab állagtól sűrűbbé kell érnie.

Teendők a 6. naptól:

6-10 nap. Minden nap elvégezzük a negyedik napon elvégzett teendőket: villával alaposan összekeverjük a kovászt, átmérünk 70 g-ot egy másik üvegbe, és először 100 g vízzel, majd 100 g liszttel keverjük el, visszazárjuk az üveget, és ugyanazokon a körülményeken tartjuk az elkövetkező napokban is. 
A fölösleges – maradék – kovászt kiöntjük, vagy sütünk belőle. Én minden nap sütöttem az 5. naptól a maradék kovásszal, most szerkesztem a bejegyzéseket. A megüresedett üveget elmossuk és másnap tudjuk ebbe mérni a frissítendő kovászt.

A 10-14. naptól közvetlenül az etetés után hűtőben „altatható”. Ekkorra már tökéletesen kifejlődik a kovász. Tapasztalatom, hogy a 3-6 hónapig altatott kovász érettebb, felélesztve jobb ízű és jobb állagú kenyér sül belőle. 5 C fokon, hűtőben altatom a kovászokat.

Az altatott kovász felszínén szürkés, opálos, acetonos szagú lé keletkezik, melyet, amikor előveszem a hűtőből egyszerűen leöntök róla, majd megetetem. Akár már másnap alkalmas a kovász a kenyérsütésre.

A jövőre nézve néhány hasznos információ:

Kovász szaporítása

Egy adag kovász (200 g) 1 kg kenyér sütésére alkalmas, a maradék kovász (70 g) etetésével továbbörökíthető. Körülbelül 270 g kovászunk van az üvegben. Ha egy egész adag (270 g) kovászt négyszeresére akarunk szaporítani, akkor 400 g vízzel és 400 g liszttel kell megetetnünk. Másnap 4 kiló kenyér sütésére alkalmas mennyiségű kovászunk lesz. 70 g-ot átörökítünk, és marad 1 adag (270 g) kovászunk ismét.
Érdekességképpen: a kovász a 3. napra éppen 125-szörösére szaporítható. J

A kovász etetése igen költséges, ha nem sül belőle minden nap kenyér. A kovász bármilyen okból el is halhat, vagy megsemmisülhet, így a kovász „altatásának” és szaporításának nagy jelentősége van, ha mindig akarunk jó és használható kovászt tartalékban tartani. Ezért érdemes 2 adag kovászt is tartalékolnunk a hűtőben.

Mikor elég aktív a kovász?

Tapasztalatom az, hogy az altatott kovászt 8 órán át szobahőmérsékleten hagyni kell újraéledni, majd meg kell etetni. Lassabban habzik fel, mint a friss kovász, de igen aktívan. 14 órán át habzik, majd elkezd összeesni. Tapasztalatom az, hogy akkor a legaktívabb, amikor el kezd összeesni.  

Kovász felhasználása

Tapasztalataim szerint 500 g kenyérliszthez 200 g aktív kovász mennyiség az optimális. 3,2 g hideg, 18-20 C fokos víz és 12 g finom, tengeri só. 250 g kovásszal is próbálkoztam, nem javított a kenyér minőségén.
A kovászt alaposan elkeverem a vízben oldódásig, majd a sóval elkevert liszttel összeállítom a tésztát.

Kovászaim:

Az én kovászaim nagyon jól viselkedtek, így már a 10. napon eltettem őket aludni. Néhány nap múlva újra aktiválom őket, hogy megbizonyosodjam arról, hogy nem siettem-e el.

Addig bemutatom azokat a kenyereket és péksüteményeket, melyeket a nevelés alatt álló kovászokból sütöttem.


Úgyhogy folytatás következik! J

Altatás előtt így festett a kenyérliszt kovász:




Altatás előtt így festett a teljes kiőrlésű búzakovász:




Altatás előtt így festett a teljes kiőrlésű rozskovász:



Kovászos francia ciabatta kenyér

$
0
0





Az egyik legkellemesebb meglepetés, ami mostanában ért.

Ugyebár a nagy közös kovászneveléskellős közepén járunk, és mindenki azzal van „megakadva”, hogy miért kell a kovász háromnegyedét kidobni. Valahol jogos a kérdés, bár bevallom, hogy amikor én kezdtem a kovásznevelést nem is volt kitől visszakérdeznem (én ugyanis külföldi forrásokat tanulmányoztam) másrészt pedig bevallom, hogy nem foglalkoztatott a kérdés. Valahol jogosnak tartottam, ha valamit etetünk, akkor az anyagcseréje miatt egy részének távoznia kell, így nem nagyon filóztam rajta. 

Az5. naponéppen etettem a kovászaimat, amikor belém nyílalt, hogy kezdeni kellene valamit a fölös kovásszal, próba szerencse. Volt régebbről egy ciabatta receptem, amihez csak egy csipet élesztő kell és nem két napos hókuszpókusz, mint egyébként az olasz ciabatta receptek. Bedagasztottam hát, hogy kipróbáljam, miből lesz a cserebogár … J

Hozzávalók 4 db ciabatta kenyérhez:

375 g finomliszt
125 g kenyérliszt
150 g aktív, természetes kovász
¼ teáskanál porélesztő (1 g)
350 ml kéz meleg víz (36 C fokos J
2 teáskanál tengeri só (14 g)

A liszteket elkevertem a sóval és az élesztővel. A kovászt pedig alaposan elkevertem a vízzel. Összeállítottam a tésztát, röviden megdagasztottam, majd lefedve hagytam 10 percig, mielőtt még egyszer, alaposabban megdagasztottam.
Miután másodszor is megdagasztottam lefedve hagytam 1 órán át pihenni. Bőven lisztes felületen négyzet alakúra lapogattam-nyújtottam a ragacsos tésztát majd meghajtogattam. Fentről le, lentről fel, halról jobbra, jobbról balra. Letakarva hagytam pihenni megint egy órán át.

Ekkor 4 darabra vágtam a tésztát és megszórtam liszttel. Letakarva 45 percig pihentettem. Ekkor megnyújtottam a tészta darabokat olyan ciabatta kenyérformára. Letakartam és megint 45 percig pihent.

Közben egy pástétom formában vizet tettem a sütőbe és 260 C fokra előmelegítettem. Amikor letelt az utolsó 45 perc, akkor tepsire fektettem a kenyereket, megspricceltem alaposan hideg vízzel és betoltam a 260 C fokos sütőbe.13 percig sültek. 
Néhány perc múlva el kezdtek felfújódni, mint egy-egy labda, akkor már nagyon jót éreztem! J







 ½ órán át hagytam hűlni őket miután kivettem a sütőből, és alig vártam, hogy belül is megszemléljem.

Maradt másnapra is, csodásan friss volt még másnap is. Nem lett gumis a héja, nem esett össze. Kész csoda ez a ciabatta, friss, még szinte éretlen kovászból!


Nagyon örülök ennek a közös kovász projektnek, mert újabb felismerésekkel lettem gazdagabb én is. Fantasztikus, hogy milyen csodás eljárások lakoznak a természetben. Hiszen a kovász is a természet ajándéka, csak meg kell ismerni a természetét és meg kell tanulni vele bánni! Most egy lépést mindenképpen tettem előre! J





Ham & Eggs másképp – kovászos házi ciabattával

$
0
0





Már olyan régen készültem rá, hogy kipróbálom ezt a „csészében” sült Ham & Eggs-t. Amikor láttam, hogy az éppen kisült kovászos ciabatta kenyerem istenien sikerült, azonnal nekivágtam.

Nem nagy ügy elkészíteni, mégis a végeredmény olyan attraktív, hogy nagyot dob még a reggeli élvezeti értékén is. Időközben több variációban is elkészítettem már, ilyen ez, amikor rákattanok valamire. J

Hozzávalók 1 adaghoz:

6 szelet angolszalonna
2-3 dkg finomra reszelt cheddar sajt
2 nagy tanyasi tojás
2-3 dkg vaj

A szuflé formákat kivajaztam és kibéleltem angolszalonnával. Az aljába szórtam a reszelt sajtot. Ráütöttem a tojást és megcsorgattam a maradék, olvasztott vajjal.

190 C fokra előmelegített sütőben 20 percig sütöttem, addig, amíg a fehérje megszilárdult, de a sárgája még folyik.





Frissen sült kovászos ciabattát szeltem hozzá, ami megkoronázta a látványt is és a magát a reggelit is.
Érdemes kipróbálni! J




Rozsos félbarna kenyér háromféle kovásszal, cserépben – a kovász gyümölcse

$
0
0







Már évek óta foglalkozom természetes kovásszal, de kevert kovásszal még nem sütöttem kenyeret.

Ma úgy döntöttem, hogy elteszem aludni a kovászaimat, ahogyan az utóbbi, Kovász élete bejegyzésemben is szóltam róla.

Kovászaim: kenyérliszt kovász, teljes kiőrlésű búzakovász, teljes kiőrlésű rozskovász.



Két okból is. Egyrészt mert nagyon aktívnak láttam őket és kíváncsi vagyok rá, hogy elég érettek voltak-e az altatáshoz. Ez is teszt, hogy okosodjam. Másik ok az, hogy amikor kéznél van kovász, akkor sütnöm kell, és már ott tartottam napok óta, hogy minden nap friss kenyér, ami persze olyan csábító, hogy nem lehet neki ellenállni. Most egy pár napig kizárom a lehetőségét is, hogy előkapjak egy adag kovászt és süssek. Addig emésztjük az előző napi kenyereket.Van talonban annyi kenyeres bejegyzésem, hogy észre sem veszitek … J

Szóval, amikor elaltattam őket, a visszamaradt kovászból még egy „nagy durranásra” készültem, ami ez a kenyér, életem legfinomabb kenyere. Mindig mondom, hogy nekem mindent véletlenszerűen kell csinálnom, mert abból mindig nagy dolgok sülnek ki, mint ez a kenyérke. J

Semmit nem számítottam ki előre, egyszerűen érzésből cselekedtem.

Hozzávalók 1 kg-os veknihez:

30 dkg kenyérliszt
10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
10 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
3,1 dl 20 C fokos víz
1,4 dkg só

2 evőkanál olaj a dagasztáshoz
kenyérliszt és teljes kiőrlésű liszt a formázáshoz                

A lisztet elkevertem a sóval, a kovászokat a vízzel és összeállítottam a tésztát. Kevés olajjal meglocsoltam és 10 perc múlva könnyedén megdagasztottam, majd lefedve hagytam 30 percig pihenni. 30 perc múlva ismét könnyedén megdagasztottam, majd 30 perc múlva ismét. Tehát összesen háromszor dagasztottam meg.

30 perc múlva lisztes felületen kilapogattam, kinyújtottam négyzet alakúra és meghajtogattam. 1 óra múlva ismét, majd még kétszer, óránként. Összesen négyszer hajtogattam meg. Közben lefedve tároltam.

1 óra múlva megformáztam: először gömböt formáztam, majd lefedtem 10 percre és utána veknit formáztam belőle. Teljes kiőrlésű liszttel megszórt ruhába csomagoltam és jénaiba tettem az utolsó kelesztésre.
1 óra múlva előmelegítettem a sütőt 260 C fokra úgy, hogy pástétom formában vizet tettem az aljába és a mázas cserépedényt is a sütőbe tettem.


Fél óra múlva (ekkor összesen 1,5 órája kelt a formázás után a kenyér) a cserépedénybe tettem a kenyeret egyezően azzal, ahogyan a jénaiban kelt. Megvágtam, megspricceltem hideg vízzel és betettem a gőzös sütőbe lefedve. 45 percig 260 C fokon, 10 percig 190 C fokon sütöttem. 





1 órán át hűlt rácson.


Ropogós héj, könnyű levegős belső, mennyei íz! Annyira jó az íz összhangja ennek a kenyérnek, hogy biztosan nem most sütöttem utoljára. Csak természetes kovásszal készült … J




Medvehagymás- töltött Potatoes Skins Alexa Christitől

$
0
0




Én köretként tálaltam fel, de meleg előételként vagy önálló vacsoraként is bőven megállja a helyét.

Elöntötte a piacot a friss zsenge medvehagyma, jelzem az Inetrsparban már olcsóbban hozzá lehet jutni. Egy kicsit kapzsiságnak tartom, hogy a természet ajándékát a piacon aranyárban kínálják. Egy 20 leveles csomót 200 Ft-ért, a multi 10 dkg-ot, nagyjából négy, ötszörösét 350 Ft-ért adja, és gondolom még így is megéri nekik.

Sajnos én a piacon bevásároltam jó pár csomót méregdrágán, de legközelebb már a multinál veszem meg, mert bár kis mennyiség is elég belőle, számtalanféle ételhez felhasználható és annyira egészséges!

Egy csomag medvehagymát áldoztam be a töltött-ropogós „krumpli héjakhoz”.
Minden fázist sütőben készítettem, mert a tűzhelyem teljes kapacitását lekötötte a vasárnapi ebéd készítése.

Hozzávalók 4-6 adaghoz:

3 nagy sütnivaló krumpli - továbbra is maradok az agriánál
6 csík bacon
6 dkg vegyes érlelt sajt – gruyére és provolone picante
6 dkg vaj
2,5 dl fokhagymás joghurtszósz (2 dl görög joghurt, 1 nagy gerezd zúzott fokhagyma, 1 evőkanál olívaolaj, Himalája só)
1 csokor medvehagyma


A krumplit lesikáltam, alufóliába csomagoltam és 1 órán át sütöttem 200 C fokra előmelegített sütőben. Kicsomagoltam, kicsit hűlni hagytam és keresztben kettévágtam és evőkanállal kivájtam úgy, hogy kb. 3-5 mm vastag krumpli maradjon a héján. 


Pizza formát kikentem olajjal majd elhelyeztem benne a bacon csíkokat és betoltam a még forró sütőbe. Pár perc alatt tökéletesen ropogósra sült. A bacont félretettem hűlni, a zsírját pedig felhasználtam a későbbiekben.



A sütőt 230 C fokra állítottam, egy tepsit kikentem a bacon zsírral valamint meglocsoltam vele a krumpli hajókat kívül-belül. A tepsire rendeztem őket és betoltam 10 percre a forró sütőbe. Ekkor megfordítottam és még 6-8 percig sütöttem, amíg a krumpli hajó ropogósra nem sült.




Közben a kivájt krumpli belet összetörtem villával, még forrón elkevertem a vajjal és 1 dl fokhagymás joghurtszósszal. Felcsíkoztam, a medvehagymát és belekevertem a masszába. Sóztam, borsoztam. 



Kivettem a sütőből a ropogós krumpli hajókat és visszatöltöttem bele a medvehagymás masszát. A ropogós bacont nagyobb morzsákra törtem és a felével megszórtam a töltött krumpli hajókat. Erre finomra reszelt sajtot szórtam, majd megint megszórtam bacon chipsszel.

200 C fokos sütőbe toltam a tepsit és 20 percig sütöttem. 





Azonnal tálaltam a maradék fokhagymás joghurtszósszal.

Felséges fogás krumpliból és szerintem nagyon egyszerű elkészíteni. Nagy sikere volt. J





Lenmagpelyhes svájci kenyér

$
0
0





Egyszer már sütöttem ezzel a lenmagpehellyel, de sajnos az altatásból felélesztett kovászom nem volt elég erős, és sajnos nem kelt meg rendesen a kenyér. Így alkalmam sem volt, hogy bemutassam.

Ezt azért írom le, mert bármilyen gyakorlott is az ember, előállhat olyan helyzet, amikor nem tehet róla, a természet tréfálja meg. Ezt üzenem mindazoknak, akiknek nem kelt életre az első vagy akárhányadik természetes kovásza, vagy nem kelt meg a kovászos kenyere. Sosem szabad se feladni, se magunkra venni. Szóval én is jártam már így, de az biztosan nem jutott az eszembe, hogy többé nem nevelek kovászt, vagy nem sütök kenyeret. J

Ez egyébként egy dagasztás nélküli élesztős kenyér, amely a sok lenmagpehely által igazi svájci stílusú parasztkenyér.

Hozzávalók:

35 dkg kenyérliszt
15 dkg lenmagpehely
4 dl 36 C fokos víz
½ teáskanál porélesztő
3 teáskanál só

A sót, az élesztőt és a lenmagpelyhet elkevertem a liszttel, hozzáadtam a vizet és kanállal elkevertem. Csak éppen annyira, hogy összeálljon a tészta. A kelesztőtálat műanyag fóliával lefedtem és szobahőmérsékleten (22-24 C fok) 16 órán át kelesztettem. 12 óra a minimum, 18 óra a maximum.

Liszttel alaposan megszórt deszkára borítottam a lágy tésztát és meghajtottam, ahogyan a pogácsát szoktam: fentről le, lentről fel, jobbról balra, balról jobbra. 1 óra múlva veknit formáztam belőle, teljes kiőrlésű liszttel megszórt ruhába csomagoltam és hagytam még egy órát pihenni.


Fél óra múlva bekapcsoltam a sütőt, a kívül-belül mázas cserépedényt a fedelével együtt a sütőbe tettem és 260 C fokra felmelegítettem. Két kis tálkában hideg vizet tettem a sütőbe. Hagytam fél órán át alaposan bemelegedni, majd a kenyeret a forró cserépbe helyeztem. Megspricceltem alaposan hideg vízzel a kenyeret is és a cserép fedelét is, majd betoltam a forró sütőbe.




260 C fokon 40 percig sütöttem a kenyeret lefedve, 20 percig pedig 190 C fokon. 



1 órán át rácson hagytam hűlni, majd megszegtem. Hasonló ételekhez ajánlom, mint a rozskenyeret, jó kis rusztikus alpesi kenyér sok lenmagpehellyel! 





A kovász élete – hűtött kovász életre keltése

$
0
0




Nagy várakozással néztem elébe. „Idő előtt” elaltattam a kovászaimat, de annyira sűrűk és aktívak voltak, hogy megkockáztattam. Ezt is tesztnek szántam, lesz, ami lesz alapon.

A kenyérliszt kovászt a nevelésének 9. napján, a teljes kiőrlésű kovászt a nevelés 7. napján, a teljes kiőrlésű rozskovászt pedig a nevelés 6. napján altattam el. Nem akartam korábban erre kitérni, mert féltem, hogy mindenki gyorsan elaltatja a kovászát, ami a 10-14. nap előtt nagy lutri. Eleinte mindenki türelmetlen egy kicsit, én már megtanultam az évek alatt, hogy a türelem, kovászt terem! J

Szóval ma, 3 nap altatás után elővettem őket a hűtőből és máris láttam, hogy jól vannak. Amikor megetetjük és eltesszük aludni a kovászt, akkor az aktivitása megmarad, csak lelassul. Úgy egy-két héten belül látszanak a buborékok, vagyis inkább azt mondom, hogy az a jó, ha látszanak, mert akkor dolgozik.

Így néztek ki, amikor elővettem őket a hűtőből:


Ez több hét, vagy hónap után már nincs így, hiszen az aktívan tartott kovászunk is etetés után nő, majd összeesik. Szóval, ha a kéthónapos kovász nem buborékos a hűtőben, az még nem jelenti azt, hogy elhalt.
Most 10 órát vártam az etetéssel, miután kivettem őket a hűtőből. Megvártam, míg el kezdtek szinte pezsegni. Isteni kovász illata van mindegyiknek! J

Egy-egy adag megetetett kovászt azonnal vissza is tettem a hűtőbe, várakozással nézek elébe, hogy legközelebb felébrednek-e, hogy ilyen gyorsan visszakényszerítettem őket a hűtőbe.

Most egy új megoldásra készülök, amit egy olvasóm néhány hete megosztott meg velem, és ezt szeretném most kipróbálni. Ehhez szinte az összes, az átörökítéshez fel nem használt kovászt megetettem. Úgyhogy holnap nagy kenyérsütés elé nézek! J

Amit tapasztalatként meg szeretnék osztani mindenkivel az, hogy a precízen, megfelelő alapanyagokból nevelt kovász gyorsabban erőre kaphat, értem ez alatt azt, hogy például a görög joghurt sokkalta jobb táptalaj a kovásznak, mint egy átlagos joghurtfajta.


Hamarosan újra jelentkezem! J

Sonkában sült medvehagymás rántotta rozsos-kovászos házi kenyérrel

$
0
0





Olyan nagy sikere volt nálam a rendhagyó Ham & Eggs-nek, hogy több, egyéni változatban is elkészítettem a következő napokban:



Ez az egyik. Nem igényel annyira sok pepecselést, mint amennyire attraktív, úgyhogy megéri a kis plusz befektetést.
A Ham & Eggs-t a frissen sült kovászos ciabattához passzintottam, ezt a sonkában sült rántottát pedig a 3 kovászos, rozsos félbarna kenyeremhez:

Rozsos félbarna kenyér háromféle kovásszal, cserépben – a kovász gyümölcse




No és a medvehagyma szezonhoz igazítottam, hiszen, most mindenbe medvehagymát teszek! J

Hozzávalók 1 adaghoz:

2 egész tanyasi tojás és egy fehérje
2 nagy szelet „igazi” főtt sonka zsírréteggel a szélén
1 fej salotta (mogyoróhagyma)
kis darab piros kápia paprika finomra vágva
6 levél medvehagyma finomra vágva
2-3 dkg vaj
1-2 dkg gruyére sajt
Himalája só, frissen őrölt bors


A szuflé tálkákat kivajaztam és kibéleltem a sonkával. A tojásokat és a fehérjét felvertem és fűszereztem. Beleöntöttem a kibélelt formákba. Vajon megdinszteltem a salottát, a paprikát és a medvehagymát, majd a tojásra kanalaztam. Megszórtam sajttal és betoltam a 190 C fokra előmelegített sütőbe. 15 percig sültek, míg "fel nem jött" a tojás. 








Nem érdemes magasabb hőn sütni, mert minden tojásételnél az a lényeg, hogy átsüljön, de ne keményedjen meg, mert úgy élvezhetetlen. 


Felsége,s rozsos, kovászos kenyerem méltó társra lelt benne.

Színes, ízletes, mutatós reggeli/vacsorafogást kreáltam. Tudjátok, a fantáziámnak, csak a fantáziám szabhat határt … J




Békebeli vajas kiflik – éppen, mint gyermekkoromban

$
0
0







Olyan elképesztő sikere volt az éjszakai kelesztésű vajas kifliknek, hogy ismétlésért kiáltott. J

Hétvégén korán keltem, mert időben fel akartam tenni a húslevest, így belefért időben, hogy előtte gyorsan bedagasszak egy adag kiflit, hogy mire felébred a család, friss, ropogós vajas kifli illatozzon a reggeliző asztalon.
Kíváncsi is voltam rá, vajon mennyiben lesz más, mint az éjszakai kelesztésű:


Illetve, vajon másabb lesz-e. Annyi különbséggel állítottam össze a tésztát, hogy most nem görög joghurtot, hanem tejfölt tettem bele, illetve visszaemeltem az élesztő mennyiségét.

Hozzávalók 4 db 12 dkg-os kiflihez:

30 dkg finomliszt –  Nagyi titka süteménylisztet használtam kelt tésztákhoz
1,5 dl víz
5 g porélesztő
3 dkg vaj
1 dl tejföl
1 teáskanál só

1 evőkanál olaj a dagasztáshoz
3 dkg vaj a kenéshez

A lisztet elkevertem a sóval és az élesztővel, majd az összes további hozzávalóból összeállítottam a tésztát, megcsorgattam az olajjal és lefedtem. 10 perc múlva könnyedén, selymesre dagasztottam a tésztát és lefedve 70 percig kelesztettem.

Köralakra kinyújtottam és 4 részre vágtam a tésztát, majd egyenként vékonyra, oválisra kinyújtottam és alaposan megkentem olvasztott vajjal, ahogyan a leveles pogácsát szoktam majd feltekertem. Kifli formára hajlítottam és sütőpapírral bélelt tepsire rendeztem őket. 45 percig kelesztettem megformázva.

Előmelegítettem 200 C fokra a sütőt, a sütő aljába két cseréptálban vizet tettem.
Megspricceltem alaposan a kifliket és a fedeles tepsim tetejét hideg vízzel, lefedtem és betoltam a sütőbe. 10 percig lefedve, további 15 percig fedő nélkül sütöttem.





Rácson hagytam hűlni, de már alig vártam, hogy megkóstoljam, mert olyan csodásan megkelt és megnőtt sütés közben!
Nem hittem, hogy a múltkori vajas kiflitől süthetek még ropogósabbat, még foszlósabbat, még finomabbat. Pedig sikerült.

Kívül ropogott, belül pedig könnyű, leveles lett a kifli, éppen, mint gyerekkoromban! J






Kovászolt kovász, azaz kovászos öregtészta – ami töredékére csökkenti a kelesztési időt

$
0
0




Számomra történelmi jelentőségű ez a felismerés, amely lehetővé teszi, hogy az élesztővel kelesztett kenyér menetideje alatt süssünk kovászos kenyeret természetes kovásszal.

Még az elején szeretném elmondani, hogy januárban kaptam levelet egy nagyon kedves és elkötelezett olvasómtól, amelyben megosztja velem ezt az eljárást. Nagyon megérintett a levele, mert elmondta, hogy másfél éve nevel kovászt az útmutatásaim alapján és meg szeretné osztani velem az általa időközben felismert technológiát arra vonatkozóan, hogy lerövidüljön a kovászos kenyér kelesztési ideje.

Nem kaptam felhatalmazást, hogy felfedjem az olvasóm kilétét, úgyhogy csak ennyit, de ennyit mindenképpen szeretnék publikusan is megosztani, hogy kedves György, szívből köszönöm!

Karácsony előtt diétába kezdtem (ahogyan ennek részleteit itt is megosztottam ételek formájában J) ezért egy időre fel kellett hagynom a kenyérsütéssel. Már alig vártam, hogy leteljen a szénhidrátmentes időszak és kipróbálhassam az eljárást. Ennek tiszteletére új kovászokat neveltem és ennek kapcsán indítottam el a nagy közös kovásznevelést, vagy ahogyan sokan elnevezték, a kovász-sulit!J

Most szeretném mindenkivel megosztani a kovászolt kovász, azaz a kovászos öregtészta részleteit, amivel egy átlagos kenyér kelesztési ideje alatt tudunk természetes kovásszal kenyeret sütni.

Egyébként mérhetetlenül egyszerű az eljárás, ahogyan maga a kovásznevelés is az, csak mindent megfelelően kell alkalmaznunk. Időben és mennyiségben.

1 adag kovászolt kovász (kovászos öregtészta) másnap reggeli sütéshez:

12:00 óra körül:

20 dkgaktív kovász(kenyérliszt kovász, teljes kiőrlésű búza vagy rozskovász, vagy más lisztből készült kovász)
15 dkg (1,5 dl) víz
15 dkg a kovásszal egyező liszt


Egy nagy edényben először elkeverjük a kovászt a vízzel, majd hozzáadjuk a lisztet és alaposan, de gyorsan elkeverjük és lefedjük.

10 óra elteltével így fest a kovász:


22:00 óra körül (azaz az előző etetéshez képest 10 óra múlva és a sütés előtt 10 órával) :

15 dkg (1,5 dl) víz
15 dkg a kovásszal egyező liszt

A korábbi keveréket elkeverjük a vízzel, majd hozzáadjuk a lisztet és alaposan, de gyorsan elkeverjük és lefedjük.


Másnap reggel 8:00 órakor kezdhetünk a kenyérsütéshez, mert a kovász kovászolódik, azaz kovászos öregtészta lesz belőle. 

A fenti 1 adag kovászolt kovász 2 kg kovászos kenyér sütéséhez elégséges. A későbbiekben erre a leírásra és menyiségre utalok majd bejegyzéseimben.

Ez a bejegyzés névadó is egyben, hiszen elneveztem a fenti eljárással nyert alapanyagot kovászolt kovásznak. Azok kedvéért, akik eddig a már jól ismert és bevált öregtésztával sütnek kenyeret pedig kiegészítettem a kovászos öregtészta elnevezéssel. Úgyhogy a jövőben eképpen fogok utalni rá. J

Felhasználás előtt így fest a kovászolt kovász:


Az eredeti útmutatás alapján a teszt napján kétféle kenyértésztából négyféle, összesen 6 darab kenyeret sütöttem kovászolt kovásszal és el vagyok ájulva, mert tökéletesen működik.

Persze nüansznyi pluszokat hozzátettem eddigi tapasztalataim tükrében, de alapvetően betartottam György útmutatásait.
Úgyhogy szépen sorban minden tesztkenyeret bemutatok az új eljárással! Folytatás következik! J





Kovászos fehérkenyér kovászolt természetes kovásszal - fázisfotókkal

$
0
0






Tegnap bemutattam a kovászolt kovászt, mellyel jelentősen csökkenthető a kovászos kenyér kelesztési ideje:


Nagy várakozással néztem a kenyérsütés elé, ugyanis kovászolt kovásszalez az első próbálkozásom. Valahogyan mégsem aggódtam, működött a női megérzés … J

Alig vártam, hogy rápillantsak reggel a kovászolt kovászra, a kenyérliszt kovászolt kovász olyan volt, mint a felrázott (nem felvert J) habtejszín:


1 adag kovászolt kovászállt a rendelkezésemre, mely 2 kg kenyér sütéséhez elegendő. Ha csak 1 kg kenyeret szeretnénk sütni, akkor feleannyi – 10 dkg - aktív kovászból készítsük elő a kovászolt kovászt, értelemszerűen. Ha 4 kg kenyeret szeretnénk sütni, akkor dupla adag – 40 dkg – aktív kovászból készítsük elő. Bármilyen mennyiséget ezzel az aránnyal ki tudunk számolni.

Hozzávalók 2 db egykilós, vagy 1 db kétkilós kenyérhez:

1 adag  - azaz 20 dkg aktív kovászból nyert - kovászolt kovász
75 dkg kenyérliszt
3,5-4 dl víz (most 4 dl vizet használtam, de legközelebb csak 3,5 dl-t fogok hozzáadni)
2 dkg só

A kovászolt kovászt elvegyítettem a vízzel és alaposan elkevertem, hogy teljes mértékben feloldódjon. A lisztet elkevertem a sóval és hozzáadtam a kovászkeveréket. Addig dagasztottam csak, hogy összeálljon a tészta, lefedtem és 10 percig pihentettem. Olajjal megcsorgattam és megdagasztottam. Nagyon kellemes, rugalmas volt a tészta, nekem egy kicsit hígnak tűnt, ezért írtam fentebb, hogy legközelebb egy hajszállal kevesebb vizet használok.

20 perc múlva újra megdagasztottam és 30 percig kelesztettem. Ekkor egyszer meghajtogattam, majd 1 óra elteltével megformáztam a kenyeret.

Teljes kiőrlésű liszttel szórt ruhával kibéleltem egy másik, hasonló méretű cseréptálat, mint amiben sütni kívántam és illesztéssel felfelé a tálba tettem a kenyeret az utolsó kelesztésre.
Nem sokára el kezdtem előmelegíteni 280 C fokra a sütőt a cseréptállal együtt, amiben sütni akartam a kenyeret. A sütő aljába pástétom formában vizet tettem.

Amikor eltelt 1 óra a formázás után, kivettem a forró cseréptálat a sütőből, illesztéssel lefelé a tálba helyeztem a kenyeret, bevágtam és alaposan megspricceltem hideg vízzel. A cserép tetejét is, majd a cserépre borítottam és betoltam a forró sütőbe. A hőfokot azonnal visszavettem 260 C fokra és 40 percig így sütöttem a kenyeret. Levettem a hőt 200 C fokra és még 20 percig, lefedve sütöttem, az egykilós kenyeret. Ha 2 kg-s kenyeret sütünk olyan 15 perccel érdemes továbbsütni 200 C fokon. Ha megemeljük a kenyeret és könnyű, akkor biztosan megsült. Ha nehéznek érezzük a kenyeret, akkor süssük még 10 percig és ellenőrizzük. Később már az így kialakult sütési idővel dolgozzunk.


Bár nem sikerült nagyon szépen a formázás, kicsit lágy volt a tészta, mégis csodásan megemelkedett a kenyér és szépen durcás lett a vágásoknál.
















1 órát vártam mielőtt megszegtem és nagyon izgultam, hogy vajon milyen lesz a belseje. Nagyon megörültem, amikor megpillantottam megvágva a kenyeret, bár tudtam, hogy laza lesz a belseje, hiszen könnyű volt a kenyér és szépen kikerekedett.
A hajtogatás mindenképpen nagyon jót tett neki, és egy perccel sem kellett volna tovább kelesztenem.


Az első teszt sikerült, de mivel négyféle kenyeret sütöttem, ezzel még nem volt a napnak vége. Erről legközelebb mesélek! J




Medvehagymás húspástétom maradék sültből, kovászos házi kenyérrel

$
0
0




Így hétvégére mindenképpen aktuális medvehagyma szezonban. Gyakran akad egy kis maradék sült hús az ebédből, és ilyenkor illik, hogy legyen legalább egy csokor medvehagyma a hűtőben. A többi gyerekjáték! J

Az általam készített adaghoz:

10 dkg maradék jércesült
1 keményre főzött tojás
1 evőkanál házi majonéz
1 evőkanál összevágott medvehagyma
kevés finomra vágott édes hagyma
½ evőkanál dijoni mustár
Himalája só, frissen őrölt bors

Minden hozzávalót – amit aprítani kell – összevágtam és keverőtálban botmixerrel turmixoltam, majd fűszereztem.
Tálalás előtt egy kicsit betettem a hűtőbe. De csak egy kicsit, mert kisült a kovászos fehér kenyér, amihez szántam! J

Jó étvágyat kívánok!





Chilis-currys csirkemell basmati rizzsel

$
0
0



Ez is egy igazán klasszikus komfortétel egy kis gyömbérrel és chilivel „megbolondítva”. Hétköznapra kiváló, színes és ízletes fogás. Bár a nagy kedvencek a fajita és cajun fűszerezés többnyire kiszorítják a curryt leggyakrabban, én most mégis terítékre tűztem! J

Hozzávalók 3 adaghoz:

40 dkg csirkemell filé
1-2 evőkanál kókuszzsír vagy olívaolaj
½ édes hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 piros chili
1 teáskanál frissen őrölt szárított gyömbér
1 teáskanál curry por
2 dl habtejszín
Himalája só


A kókuszzsíron megdinszteltem a finomra vágott hagymát, majd hozzáadtam a zúzott fokhagymát és csíkokra vágott chilit. Kicsit pirítottam, majd befedtem a csirkemell csíkokkal és keverés nélkül hagytam pirulni addig, míg félig ki nem fehéredett a hús. Csak ekkor kevertem meg. Hozzáadtam a gyömbért és a curry port, sóztam és felöntöttem a tejszínnel. Csak éppen hagytam felforrni és már zártam is el. 






Basmati rizzsel tálaltam. J




Ham & Swiss & Eggs lenmagpelyhes svájci kenyérrel

$
0
0





Ez is egy nagyszerű sonkában sült tojás formáció, amolyan svájci módra. Már két másik, egymáshoz stílusában passzoló variációban bemutattam korábban:

Ham & Eggs másképp – kovászos házi ciabattával



Nem ész nélkül, hanem minden formációt egymással harmonizáló alapanyagokkal készítettem, a „megfelelő” kenyérfélével tálaltam fel. Így még izgalmasabb! J

A svájci kompozíció mellé egyszerű, de annál nagyszerűbb dagasztás nélküli, lenmagpelyhes svájci kenyeremet szeleteltem:

Lenmagpelyhes svájci kenyér


Hozzávalók 1 adaghoz:

4 szelet alpesi típusú levegőn szárított füstölt sonka
2-3 dkg finomra reszelt gruyére sajt
2 nagy tanyasi tojás
2 dkg vaj
Himalája só, frissen őrölt bors

A szuflé formákat vajjal kikentem a maradék vajat megolvasztottam. 2-2 szelet sonkával kibéleltem a formákat és belehintettem a sajtot, majd fűszereztem. Végül beleütöttem a tojást és meglocsoltam az olvasztott vajjal.


190 C fokra előmelegített sütőbe tettem és 20 percig sütöttem. 





Két kanál segítségével kiemeltem a sonkás tükörtojás rózsákat és svájci kenyérrel tálaltam:




A fehérje már megszilárdult, de a sárgája még szépen folyt, éppen úgy, ahogyan terveztem! J




Rablóhús – magyaros pácolt sertéslapockával

$
0
0



Télen, nyáron nagyon szeretem a nyársonsülteket. Télen a sütőben, nyáron, grillen készítem. Mostanában inkább egzotikus nyársak kerültek terítékre:


Karibi csirke kebab szalonnás krumpli nyárssal


 Most egy igazán magyaros rablóhúst raktam össze. Egyszerű húsfélét választottam, sertéslapockát és bepácoltam, hogy ízletes és porhanyós legyen, mire a nyársra kerül.

Magyaros pác:

1 evőkanál édes fűszerpaprika
1 teáskanál csípős fűszerpaprika
1 evőkanál fokhagymapor
1 teáskanál őrölt fekete bors
1 ½  teáskanál finom tengeri só
4-6 evőkanál olaj
½ citrom leve

Ez a pác körülbelül 1 kg kockára vágott sertéslapockához elegendő. Elegendő 30 percig pácolni benne a húst, különben a citrom „megfőzi”. Citrom hozzáadásával gyors pácot tudunk készíteni.

Ezután megfelelő méretre vágtam a többi hozzávalót:

Zöld kaliforniai paprikát (még nincs zöld kápia a piacon) lesikált, héjas agria krumplit, édes hagymát, bacont, csípős paprikás kolbászt.

A pácolt lapocka kockákat, egy-egy koktélparadicsomot és a többi darabolt hozzávalót nyársra húztam és a visszamaradt páccal meglocsoltam.


Forró grill rácson vagy rostélyon a szabadban, 200-220 C fokra előmelegített sütőben 35-40 perc alatt készre sütjük.


Nálam fokhagymás joghurtszósz illik hozzá: 2 dl görög joghurt, 1 nagy zúzott fokhagyma, 1 evőkanál olaj, Himalája só. Egy kicsit érdemes a hűtőben pihentetni tálalás előtt.


Amilyen egyszerű, olyan finom ez a magyaros rablóhús. J



Kovászos svájci gyökérkenyér (Pain Paillasse)- kovászolt kovásszal

$
0
0






Jó hír, hogy a kovászolt kovász nem csak nálam dolgozik jól. Elképesztően szép küllemű és fantasztikus bélzetű kenyereket sütnek olvasóim, követőim azóta, hogy a kovászolt kovász részleteit közzétettem.  

Pedig még igencsak nyers maga a megoldás, a közeljövőben szeretném még többször tesztelni. Különös tekintettel arra, hogyan állíthatunk elő különböző mennyiségű kovászolt kovászt, hiszen eddig csak az alap 1 adag előkészítésén vagyok túl, ezzel a mennyiséggel gazdálkodtam az első sütések során:


Kovászos fehérkenyér kovászolt természetes kovásszal - fázisfotókkal


Hihetetlenül örülök annak, hogy ilyen sokan és egyre többen nevelnek kovászt, sütnek kovászos kenyeret, de kérlek Benneteket, hogy ne legyetek türelmetlenek, mert nem szívesen adok olyasmiről tanácsot, amit még nem tökéletesítettem. Igyekszem az újabb tesztekkel és mindig próbálom mielőbb megosztani veletek. J
1 adag kovászolt kovászból első körben 1 db 1,3 kg-os fehér kenyeret és 2 db 35-35 dkg-os gyökérkenyeret sütöttem. Most mégis 6 db 33 dkg-os gyökérkenyérre írom a receptet, mert 1 adag kovászolt kovászból ennyit lehet sütni.

Hozzávalók 6 db 33 dkg-os gyökérkenyérhez:

1 adag - azaz 20 dkg aktív kovászból nyert - kovászolt kovász
75 dkg kenyérliszt
3,5-4 dl víz (most 4 dl vizet használtam, de legközelebb csak 3,5 dl-t fogok hozzáadni)
2 dkg só

Akovászolt kovászt elvegyítettem a vízzel és alaposan elkevertem, hogy teljes mértékben feloldódjon. A lisztet elkevertem a sóval és hozzáadtam a kovászkeveréket. Addig dagasztottam csak, hogy összeálljon a tészta, lefedtem és 10 percig pihentettem. Olajjal megcsorgattam és megdagasztottam. Nagyon kellemes, rugalmas volt a tészta, nekem egy kicsit hígnak tűnt, ezért írtam fentebb, hogy legközelebb egy hajszállal kevesebb vizet használok.
20 perc múlva újra megdagasztottam és 30 percig kelesztettem. Ekkor egyszer meghajtogattam, majd 1 óra elteltével megformáztam a gyökérkenyereket.

Teljes kiőrlésű liszttel szórt ruhába burkoltam és kettesével jénai tálba tettem a gyökérkenyereket az utolsó kelesztésre.






Nem sokára elkezdtem előmelegíteni 280 C fokra a sütőt a fedeles tepsimmel együtt, amiben sütni akartam a gyökérkenyeret. A sütő aljába pástétom formában vizet tettem.

Amikor eltelt 1 óra a formázás után, kivettem a forró fedeles tepsit a sütőből, a tepsire helyeztem a gyökérkenyereket és alaposan megspricceltem hideg vízzel. A tepsi fedelét is, majd a tepsire borítottam és betoltam a forró sütőbe. A hőfokot azonnal visszavettem 260 C fokra és 40 percig így sütöttem a gyökérkenyereket. Levettem a hőt 200 C fokra és még 10 percig, lefedve sütöttem őket.

Meg kell, mondjam, hogy imádom az összes eddigi gyökérkenyeret, melyeket eddig sütöttem, de talán ezek lettek a legszebbek, legszabályosabbak, már, ha egy gyökérkenyér lehet szabályos … J









Mindenképpen számítottam rá, hogy jól sikerülnek a gyökérkenyerek – is – mert már készen voltak hozzá a szendvicskrémek, ahogyan az egy órával korábban kisült kovászos fehér kenyérhez is, ezt már be is mutattam:

Medvehagymás húspástétom maradék sültből, kovászos házi kenyérrel



A többi szendvicskrém a folytatásban következik! J

Karácsony óta + egymillió kattintás – 6 000 000 oldalletöltés, köszönöm!

$
0
0

Két napja nagyon kevés alkalmam volt benézni az oldalra, kihasználtuk az ünnepi hétvégét családi programokra. Nem régen, hirtelen egyedül maradtam: a fiúk Loki meccset néznek a Pálmában, Rebeka lányom „páros” programon van, gondoltam benézek, mi újság a blogon.

Nézelődtem, hogy melyik poszttal folytassam a szerkesztést, mert rengeteg befotózott sütés-főzés áll sorban a bemutatáshoz.

Egyszer csak megláttam a sok nullát, előtte meg 5-ös helyett a hatost, hiszen már átfordult a számláló majd négyezer kattintással korábban és én észre sem vettem! Nem csilingelt … J

A karácsony előtti napokban fordult át a számláló az ötmillióról, kevesebb, mint három hónap alatt elképesztő meglepetés számomra, hogy még egymillió kattintás érkezett azóta a receptjeimre … KÖSZÖNÖM!


Ígérem, sok-sok új recepttel hálálom meg! J



Rakott karaj cserépben, barackkal – a belga gazda kedvence másképp

$
0
0




Nem először készítem a belga gazda kedvencét karajjal. Annyira zseniális ez a formáció - ami egyébként nem saját ötletem, hanem Boros László mesterszakácstól adaptáltam - hogy szinte felhívás keringőre, hogy többféleképpen is elkészítsem.

Legutóbb jércesteak alapon készítettem:


Kicsit kibővítettem a hozzávalókat, mert kétféle hagymával és kétféle paprikával készítettem, a karajt pedig steak fűszerkeverékkel fűszereztem.

Hozzávalók 4-6 adaghoz:

60 dkg sertéskaraj ujjnyi vastagra szeletelve
1 evőkanál olívaolaj
3 dkg vaj
1 zöldpaprika
1 piros kápia paprika
1 paradicsom
1 póréhagyma fehér része
1 kis fej lilahagyma
6-8 szelet bacon
30 dkg vegyes sajt – most francia ementáli és füstölt edami
1 doboz barackbefőtt – barack szezonban 3-4 friss barack

Megszórtam steak fűszerkeverékkel – fokhagyma chips, fokhagymapor, fűszerpaprika, chili, morzsolt koriander és petrezselyem –a karajszeleteket és lefedve hagytam pihenni, amíg felszeleteltem a zöldségeket és lereszeltem a sajtokat. A barackot lecsöpögtettem.


Vaj-olívaolaj keverékén hirtelen kisütöttem a karajszeleteket, a cserépbe fektettem és meglocsoltam a visszamard zsírjával. Hagyma, paprika, paradicsom, bacon, sajt sorrendben megraktam őket. Közé dugdostam a felezett barackokat és betoltam a 200 C fokra előmelegített sütőbe grill-forró levegő programra. Nem kell közel tenni a fűtőszálakhoz, mert idő kell, hogy a sajt alatt a zöldségek és a bacon megfelelően átsüljön. 25-30 perc alatt készre sütöttem.













Közben elkészítettem a francia krumplipürét, ehhez az összeállításoz kifejezetten ez passzol. A cserépben tálaltam fel vasárnap ebédre. Ínycsiklandó volt! J




Medvehagymás töltött tojás kovászos gyökérkenyérrel- akár húsvétra

$
0
0




Imádom a töltött tojást. Számtalan izgalmas megoldás található a blogon, húsvéti ajánlatként csokorba is szándékozom szedni, más húsvéti ételekkel egyetemben.

Üde színfoltja lesz a válogatásnak ez a rém egyszerű, de annál finomabb töltött tojás, amihez ropogós kovászos gyökérkenyeremből szeltem és csemegéztem:



Hozzávalók 12 darab töltött tojáshoz:

6 keményre főzött tojás
2 evőkanál házi majonéz
½ evőkanál dijoni mustár
1 evőkanál finomra vágott medvehagyma
1 evőkanál édes hagyma finomra vágva
Himalája só, frissen őrölt bors

A tojásokat keresztben kettévágtam a sárgáját kivettem és keverőtálban minden többi hozzávalóval összekevertem és botmixerrel turmixoltam. Visszatöltöttem a tojás fehérjébe és hűtőbe tettem fogyasztásig.


Amikor diétázom, akkor állandóan van a hűtőben töltött tojás. Persze ilyenkor a kenyér kíséret elmarad, és amikor megéhezem, bekapok belőle egyet-egyet. J



Viewing all 308 articles
Browse latest View live