Quantcast
Channel: Nem vagyok mesterszakács
Viewing all 308 articles
Browse latest View live

Mézes-chilis mustárpácban sült tarja pecsenye

$
0
0





Fő a változatosság, egy héten egyszer a szárnyasokat lecserélem tarjára.
Igyekszem változatosan főzni, ha csak tehetem, mindig beújítok egy kicsit. Nem régen mutattam be egy mézes-chilis kacsacombot, aminek az íz összhangja, azóta is kísért! J



Úgyhogy kétség nem fért hozzá, hogy az eheti tarjapecsenye mézes-chilis mustárpácban sül majd, ugyanis az Edmond Fallot dijoni mustárt semmiképpen nem spóroltam volna ki a pácból.
Savasságot, sósságot is kap a jó mustártól a hús, arról nem is beszélve, hogy porhanyósabb is lesz tőle.

Rebeka lányom szokta hozni a Culinarisból, 1490 Ft, 850 g-os kiszerelés. Két hónap alatt éppen el is fogy egy üveggel. :)


Hozzávalók 2-3 adaghoz:

4 ujjnyi vastag szelet tarja (60-80 dkg)
2 evőkanál dijoni mustár
1 evőkanál akácméz
2 evőkanál olaj
1 közepes piros chili finomra vágva
1 evőkanál steak fűszerkeverék (paprika, koriander, chili, vöröshagyma, fokhagyma, petrezselyem)
frissen őrölt Himalája só

A mustárpácot alaposan összekevertem és átkentem vele a klopfolt tarjaszeleteket. 2 órán át pácoltam, csak sütés előtt sóztam.

A tepsit a sütővel együtt 200 C fokra felmelegítettem. Kivettem, meglocsoltam egy kis olajjal és a forró tepsire rendeztem a pácolt tarjaszeleteket. 200 C fokon 20 percig sütöttem, majd megfordítottam. 10 perc múlva forró levegő-grill programra kapcsoltam és 6-8 perc alatt készre sütöttem.



Francia krumplipürével és csemegeuborkával tálaltam. Isteni finom volt! :) 





Pretzel péksütemények – perec, zsemle, stangli, csavar

$
0
0








Most egy igazi kis házi pékséget varázsoltam a reggeli asztalra. 

Megszállt az ihlet, bedagasztottam egy nagy adag Pretzel-tésztát, mire megkelt eldöntöttem, hogy milyen péksüteményeket formázok belőle és mivel szórom meg őket. Olyan jól sikerültek az utóbbi Pretzel zsemlék, hogy ismétlésért kiáltottak: 


Nos, most ez sült ki belőle, utólag azt mondom, nem vagyok elégedetlen! J

Hozzávalók 8 nagy péksüteményhez:

70 dkg kenyérliszt
3,8 dl langyos víz
6 dkg olvasztott vaj
3 teáskanál nádcukor
3 teáskanál só
2 ¼ teáskanál porélesztő

3 liter víz
1 teáskanál szódabikarbóna

1 felvert tojás

Sóoldat: 1 evőkanál liszt, 1 teáskanál só, 1-2 evőkanál langyos vízzel elkeverve, amíg sűrű palacsinta tészta állagúvá nem válik.

Az élesztőt elkevertem a langyos vízben a cukorral együtt. 10 perc alatt felfuttattam. A liszttel elkevertem a sót, majd hozzáadtam az élesztős keveréket és az olvasztott vajat. Addig dagasztottam csak, amíg gömbbé nem állt össze. Lefedve 1 órán át kelesztettem.

1 óra múlva 8 részre vágtam és megformáztam őket:

A zsemléhez labdát formáztam, úgy, mint a hamburger zsemléket.
A stanglihoz is labdát formáztam, majd csepp alakúra kinyújtottam, bevágtam a szélesebb talpánál, hogy szép egyenes stanglikat kapjak és feltekertem.
A perechez teljes deszka szélességben megsodortam a tésztát, a két szabad szálát a felső kétharmadnál kétszer megcsavartam és visszaillesztettem a hurokra. Az egyiket belül, a másikat kívül.
A csavarhoz is ugyanígy megsodortam a tésztát és a huroktól kezdve háromszor megcsavartam, majd összeillesztettem a szárakat.

Sütőpapírral bélelt tepsire rendeztem és ruhával letakarva 35-40 percig kelesztettem.
Olyan szépen megkeltek, hogy ebben az állapotukban fennmaradnak a vízen.

Felforraltam a vizet, hozzáadtam a szódabikarbónát és egyesével finoman a vízbe engedtem egyszerre összesen 3-3 péksüteményt. 30 mp múlva óvatosan megforgattam őket, majd 30 mp múlva kiemeltem és mentek vissza a bélelt tepsire.

Megkentem őket a felvert tojással és megvágtam, megszórtam őket:

A zsemlét kereszt irányban megvágtam és az egyiket megszórtam szezámmaggal a vágásokon kívül.
A stanglikat sréhen vágtam meg négy helyen és az egyiket sütés közben sóoldattal csorgattam meg.
A pereceket, az egyiket szezámmaggal szórtam meg, a másikat sóoldattal csorgattam meg sütés közben.
A csavarokat, az egyiket szezámmaggal szórtam meg, a másikat sóoldattal csorgattam meg sütés közben.

Elég szorosan voltak, de összezsúfoltam őket egy tepsire és betoltam a 220 C fokra előmelegített sütőbe.

16 perc elteltével kihíztam a tepsit, megcsorgattam a kiválasztott péksüteményeket a sóoldattal és még 5-6 percre visszatoltam a sütőbe.








Rácson hagytam hűlni őket. A pereceket uzsonnára szántam a Kisfiamnak, így azt félretettem, majd először a reggeli ételekhez, majd az ebédhez szegtük meg a maradék péksüteményeket, de erről majd legközelebb mesélek! J



Pórés-parmezános brokkoli krémleves szezámos Pretzel csavarral

$
0
0





Ez a legfinomabb brokkoli krémleves, amit életemben ettem. Ez a recept nem úgy kezdődik, hogy feltettem sós vízben főni a brokkolit …

Ennek a levesnek a kapcsán jutott eszembe, hogy mennyire sokféle természetes ételízesítő létezik, csak kicsit leleményesnek és kreatívnak, no és igényesnek kell lennünk.
Amikor meglátok egy Knorr, Maggi, Vegeta ételízesítő por vagy leveskocka reklámot, görcsbe szorul a gyomrom. Irritál az ízük, illatuk, jelenlétük. 
A legnagyszerűbb ételízesítő például az alaplé. Ez lehet maradék húsleves, csontleves, füstölt lé vagy csülök lé.
Elsőrangú ételízesítő például a szardella, vagy a parmezán sajt. Néhány deka parmezán, gruyére, vagy pecorino romano sajt nagyságrendeket formál, emel az ízeken.

A brokkoli nem a legkarakteresebb ízű zöldségek közé tartozik. Alapvetően nagyon egyszerű ez a brokkoli krémleves, csak úgymond kifinomultan raktam össze, ami egy másik dimenzióba repítette az ízeket. Valami hihetetlenül finom lett! J

Hozzávalók 4 adaghoz:

50 dkg brokkoli rózsákra szedve
1 nagy póréhagyma a sötétzöld részét elhagyva
4 dkg vaj
5 dl erős húsleves
2 dl tejszín 30% zsírtartalmú (nem főzőtejszín!)
2 dl tejföl
5 dkg pecorino romano sajt (csaltam a főcímben, mert féltem, hogy a pecorino sajt kevésbé ismert, mint a parmezán, egyébként a pecorino az „juh parmezán” így karakteresebb az íze)
Himalája só, frissen őrölt színes bors


A brokkolit párolóedényben puhára pároltam. A vajon megdinszteltem a vékony fél karikára vágott póréhagymát. Hozzáadtam a párolt brokkolit, sóztam, borsoztam, felöntöttem 1 dl alaplével és turmixoltam. Felöntöttem a maradék alaplével és felfőztem. A tejszínt a tejföllel elkevertem és szűrőn keresztül a leveshez adtam. Így jól működik a hőkiegyenlítés is és gyorsabban oldódik a levesben a habarás. Végül hozzáadtam a finomra reszelt sajtot, amikor felolvadt a levesben, lehúztam a tűzről.




A reggel sült Pretzel szezámos csavarral tálaltam. Szerintem erős langyosan a legfinomabb. 



Croque Madame Extreme – gombával, szardellával, fürjtojással

$
0
0






Sokaknak nem ez az összetétel az első gondolata, ha Croque Madame-t készítenek. Pedig a külcsín és az íz összhang is zseniális!
Minden nagy mű előtt kell egy piszkozat, szól a fáma a teremtés kapcsán. Ez most duplán igaz, mert a Croque Monsieurtökéletesítésének érzem a Croque Madame-t. J


Ez a melegszendvics is mediterrán parasztkenyeremből készült:

Mediterrán parasztkenyér – dagasztás nélkül


Szerintem sokkal finomabb és izgalmasabb, mintha toast kenyérből készítenénk. 
Nem tudom, honnan jött ez az összeállítás, de már tudom, hogy nagyon jó passzban voltam! J

Hozzávalók 1 nagy szendvicshez:

2 szelet parasztkenyér pirítva          
2 dkg vaj
4 barna csiperke szeletelve
½ fej lilahagyma szeletelve
petrezselyemlevél nagyobbra tépkedve
Himalája só, frissen őrölt bors
3 szardella filé
3 evőkanál besamelmártás
5 dkg finomra reszelt gruyére sajt
3 fürjtükörtojás

A kenyérszeleteket megpirítottam és az egyik szeletet megkentem besamellel. Megszórtam a sajt felével majd ráhalmoztam a gombaragut: vajban megdinszteltem a lilahagymát, majd megpirítottam benne a gombát, fűszereztem, végül petrezselyemlevéllel szórtam meg és lehúztam a tűzről. Ráfektettem a szardella filéket és befedtem a másik szelet kenyérrel. Rászórtam a maradék sajtot és betoltam a grillbe. Csak addig, hogy a sajt és a besamel megolvadjon.

Közben fürjtükörtojást készítettem, ezzel koronáztam meg a szendvicset.






Azonnal tálaltam.

Nem sokat tudok hozzáfűzni csak annyit, hogy extrém mutatós és finom volt! J




Pikáns Pretzelburger

$
0
0




Egy ideje rájöttem arra, hogy a hétköznapi rutinra úgy tettem szert, hogy nálunk minden családtagnak személyre kell szabnom szinte minden egyes ételt. Eleinte hagytam magam, most meg már nincs mit tenni … J

Ritkaság számba megy, ha mindenből egyformát készíthetek, főleg a fiúk rigolyásak, nekik kizárólag csakis azt tehetek az ételeikbe, amit szívesen megesznek. Ez pedig igencsak korlátozott.

Azért elég gazdag ez a Pretzelburger, ami a férjem ízléséhez lett fazonírozva. Neki a mákos szórással készült Pretzel zsemlét kaptam ki a kosárból:



Egy hatalmas – 15 dkg-os – extra ropogós Kentucky csirkemell pöffeszkedik benne:

Az igazi KFC panír - csirkemell extra ropogós bundában (lisztmentesen)



Most egy erősebb mézes-mustáros szószt készítettem: 1 rész dijoni mustár, 1 rész akácméz, 3 rész házi majonéz. Ez lehet evőkanál, csésze, attól függ, hogy mennyi szószt akarunk készíteni.

A vágási oldalon pirított zsemlére kentem a szószt, majd befedtem jégsalátával. Erre paradicsomkarikákat fektettem. Erre széltében szelt ecetes uborka és jalapeno szeletek következtek. Erre jött a cheddar sajt, a gigantikus csirkemell, majd a ropogós bacon. Végül rátettem a kalapját.


Talán ez lett a legmutatósabb az összes Pretzelburger közül. Az biztos, hogy a férjem nem panaszkodott! J



A Kisfiam Pretzelburgerét itt mutattam be:

Pretzelburger – a klasszikus



Marcipánkrémes-csokoládés „bécsi” sütemények – viennoiseries

$
0
0



Egész Európában, különös tekintettel Franciaországra minden valamirevaló pékség kínál bécsi süteményeket. Franciaországból ered, és számomra még mindig nem világos, hogy miért bécsi sütemények, de szerintem most nem is ez a lényeg. 

Ezek a könnyű, ropogós, mutatós finom péksütemények (itt a finom nem az ízre, hanem a típusra utal) többféle tésztából készíthetőek: croissant tésztából, dán vajas tésztából és vajas leveles tésztából.

Elhatároztam, hogy kétféle vajas tésztát tesztelek, hogy melyik az, amelyik jobban „kézre esik”, jobban viselkedik, széleskörűen felhasználható, hogy legyen egy kedvenc vajas tésztám, ha elő akarom kapni.
A vajas leveles tésztával kezdtem, ezt már bemutattam. Annak ellenére, hogy mennyi csodálatos végtermék készíthető belőle, igazán nem ördöngösség elkészíteni. 3-4 napig hűtőben, 3-4 hétig fagyasztóban is rendelkezésünkre áll:


Ergo, nekem is a hűtőben csücsült a leveles tésztám, már csak ki kellett találnom, hogy milyen süteményt akarok először kipróbálni.

Először is eldöntöttem, hogy nem egyszerű vaníliás créme pátissiére-t főzök, hanem a gyerkőceim kedvenc ízesítését is belecsempészem, úgyhogy marcipános krémet főztem:

250 ml 3,6%-os tej
22,5 g kukoricaliszt
32,5 g porcukor
1 bourbon vaníliarúd
3 tojássárgája
10 dkg marcipán
25 g szobahőmérsékletű vaj

A tejet a kukoricaliszttel és 30 g porcukorral elkevertem, hozzáadtam a félbevágott, kikapart vaníliarudat és folyamatos kevergetés mellett felforraltam. A tojássárgáját alaposan kikevertem a maradék cukorral és hozzáadtam a forró tejet, folyamatos keverés mellett. Visszaöntöttem a lábasba és felforraltam. Hozzáadtam a kisebb kockákra vágott marcipánt és folyamatos keverés mellett felolvasztottam a krémben.


Lehúztam a tűzről, hideg vízfürdőbe tettem a lábast. Amikor 60 C fokra hűlt hozzáadtam a vajkockákat és fényesre kevertem a krémet. Kivettem a vaníliarudakat és félretettem. 


Elhatároztam, hogy cukormázat is főzök a süteményekhez, hogy még szebbek, még ízletesebbek legyenek:

100 g porcukor
5 evőkanál frissen facsart narancslé
1 evőkanál Cointreau
1 dl cukorszirup

Először elkevertem a porcukrot és a narancslevet és lassú tűzön felolvasztottam a cukrot. Hozzáadtam a cukorszirupot, hogy hígítsam, felfőztem és lehúztam a tűzről. Elkevertem benne a Cointreau-t és félretettem. Felhasználás előtt újramelegítettem.

Kinyújtottam 30 dkg leveles tésztát, hogy olyan 3 mm magas legyen és a felső rész 2-3 cm-nyi területén kívül lekentem a marcipánkrémmel. Megszórtam sűrűn étcsokoládé drazséval, majd a felőlem eső részétől feltekertem. 3 cm-es szeleteket vágtam belőle és a vágott felületével felfelé, miután a tészta végét a csiga alá nyomkodtam sütőpapírral bélelt tepsire rendeztem. 9 db csiga lett belőle.

Folpackkal lefedve betettem 30 percre a hűtőbe.


30 perc múlva kivettem a hűtőből, a sütőt 180 C fokra felmelegítettem és betoltam a tepsit a sütőbe. 20 percig sütöttem, majd még forrón megkentem a cukormázzal.








A tepsin hagytam kihűlni. Közben már készítettem is elő a következő süteményeket, de erről majd, legközelebb mesélek. J


Házi KFC menü: csirkeszárnyak és csirkemell csíkok fűszeres-ropogós bundában amerikai káposztasalátával

$
0
0





Szerintem nagyon kevesen vannak, akik nem szeretik a rántott csirkét. Ez az eljárás eltér a hagyományostól, a csirke még szaftosabb, a bundája még ropogósabb, a fűszerezés pedig szabadon választott, lehet csípős, lehet cajun, lehet fajita, vagy Kentucky módra! J

Másfél éve készítettem először így csirkeszárnyakat, már akkor megállapítottuk, hogy fergeteges:

KFC - Korean Fried Chicken, azaz extra ropogós csirkeszárnyak


A napokban Pretzelburgehez készült csirkemell steak így, és mindent vitt! Még szép, hogy hamarosan terítékre került egy komplett ebéd formájában.

Pikáns Pretzelburger


Pretzelburger – a klasszikus



Majdnem 1 kg csirkeszárnyat és 40 dkg csirkemellet készítettem. A csirkeszárnyak hegyét eltettem máskorra, és még kétfelé daraboltam őket. A csirkemellet vékony csíkokra vágtam.
Most fajita fűszerezést kaptak, de egyszerűen chilipor, fokhagymapor, édes fűszerpaprika, bors fűszerkeverékkel is fűszerezhetünk, ha nincs kedvünk valami bonyolultabb fűszerkeveréket bekeverni. Ezzel az egyszerű keverékkel nem lehet mellényúlni. J

Elkészítettem az első panírt:

¼ csésze (4 evőkanál) kukoricakeményítő
½ teáskanál sütőpor
2 teáskanál finom só

Alaposan összekevertem és megforgattam benne a csirkerészeket. 1 órára hűtőbe tettem lefedve.

Közvetlenül sütés előtt előkészítettem a második panírt:

½ csésze (8 evőkanál) kukoricakeményítő                
½ teáskanál sütőpor
½ csésze (8 evőkanál) víz


Alaposan összekevertem és megforgattam benne a csirkerészeket és forró olajban 3-4 perc alatt ropogósra sütöttem.




Közben elkészítettem a káposztasalátát:

36 dkg vegyes, gyalult káposzta és répa keverék
1 fej édes hagyma vagy lilahagyma
4 evőkanál nádcukor
4 evőkanál fehér borecet
2 evőkanál olaj
2 dl házi majonéz


A cukrot, olajat, borecetet alaposan elkevertem, majd hozzáadtam az finomra vágott hagymát. Elkevertem és 5 percig hagytam, hogy összebarátkozzanak. Hozzáadtam a káposzta-répa keveréket és alaposan átforgattam. Végül elkevertem a majonézzel, alaposan összekevertem és 1 órára hűtőbe tettem, hogy összeérjen a saláta. 


A fiúk kaptak egy kis házi sült krumplit is hozzá, de egyre kisebb mennyiséget készítek, mert nem hiába találták ki a Kentucky rántott csirkét amerikai káposztasalátával, hiszen zseniális köztük az összhang! J




Kifli reggelire – békebeli vajas kifli éjszakai kelesztéssel

$
0
0






Örök dilemma, hogyan legyen friss, házi kifli a reggeli asztalon, ha nem akarunk a kakassal, vagy a pékekkel együtt kelni.
Már régen készültem arra, hogy kipróbáljam, vajon éjszakai kelesztéssel lehet-e igazi békebeli, ropogós kiflit sütni. Kicsit átírtam a már jól bevált tejes kifli receptemet és nekivágtam az éjszakai kelesztésű kifliknek:


Visszavettem az élesztőből és tejes helyett vajas-joghurtos kifli tésztát készítettem.

Hozzávalók 4 db 12 dkg-os kiflihez:

30 dkg finomliszt – most Nagyi titka süteménylisztet használtam kelt tésztákhoz
1,5 dl víz
1 dkg élesztő
3 dkg vaj
½ -1 dl görög joghurt
1 teáskanál só

1 evőkanál olaj a dagasztáshoz
2 dkg vaj a kenéshez

Nem futtattam meg az élesztőt, csak elkevertem a vízzel. Az összes hozzávalóból összeállítottam a tésztát, megcsorgattam az olajjal és lefedtem. 10 perc múlva könnyedén, selymesre dagasztottam a tésztát és lefedve 50-60 percig kelesztettem.
4 részre vágtam a tésztát, egyenként vékonyra, oválisra kinyújtottam, megkentem olvasztott vajjal, ahogyan a leveles pogácsát szoktam és feltekertem. Kifli formára hajlítottam és sütőpapírral bélelt tepsire rendeztem őket.
Letakartam duplán konyharuhával, hogy a nedvessége ne illanjon el, folpackkal alaposan lezártam a tepsit és betettem a hűtőbe.
Reggel, mielőtt elindultam a Kisfiammal az iskolába kivettem a tepsit a hűtőből és bekapcsoltam 200 C fokra a sütőt, hogy rendesen előmelegítsem. A sütő aljába két cseréptálban vizet tettem.

Körülbelül 30-40 perc múlva megspricceltem alaposan a kifliket és a fedeles tepsim tetejét hideg vízzel, lefedtem és betoltam a sütőbe. 15 percig lefedve, további 8-10 percig fedő nélkül sütöttem.


Rácson hagytam hűlni, de már alig vártam, hogy megkóstoljam! 






Kívül ropogott, belül pedig könnyű, leveles lett a kifli, éppen, mint gyerekkoromban! J

Én vajas kiflit reggeliztem, a férjem magában, tejeskávéval. A Kisfiam, amikor hazajött az iskolából azt kérte, hadd egyen egy fél sonkás szendvicset a friss kifliből ebéd előtt, mert annyira megkívánta.


Osztatlan siker? Igen! Békebeli vajas kifli éjszakai kelesztéssel … J





Baszk rántotta Pretzel stanglival

$
0
0




Fixa ideám, hogy a magyar konyha és a spanyol konyha szájízében nagyon sok hasonlóságot mutat. Lehetne ez egy magyaros tojásrántotta is, csak mégis kicsit másképpen készül. J

Évek óta készítek baszk rántottát, amikor „rámjön”. Hasonló, mint egy kolbászos-lecsós rántotta, csak rusztikusabb és más sorrendben kerülnek az alapanyagok a serpenyőbe.

Hozzávalók 2 adaghoz:

1 zöld kaliforniai vagy zöld kápia paprika
6 szilva koktélparadicsom
1 kisebb fej édes hagyma
12 dkg chorizo vagy más paprikás kolbász
6 tanyasi tojás
1-2 evőkanál olívaolaj
füstös spanyol fűszerpaprika (Pimenton de la Vera) vagy magyar fűszerpaprika

2 Pretzel stangli

Forró serpenyőben egy kevés olívaolajon megpirítottam a zöldségeket, majd keverőtálba tettem. Piruljanak meg, de maradjanak roppanósak.
Pótoltam az olajat és megpirítottam a kolbászkarikákat. Csak éppen, hogy kiengedje a zsírját és a széle megpiruljon. Nem kell kopogósra sütni. A sült kolbászt is hozzá adtam a pirított zöldségekhez.

Másik keverőtálban elhabartam a tojásokat, sóztam, borsoztam, és felöntöttem vele a zöldség-kolbász keveréket.

Egy kis olívaolajat öntöttem a serpenyőbe és közepes-alacsony lángon megsütöttem a rántottát, hogy éppen csak megszilárduljon. 






Azonnal tálaltam. Füstös spanyol fűszerpaprikával megszórtam és Pretzel stanglit adtam mellé.


Nemzetközi ételeket főzni, kész időutazás. Ilyenkor egy kicsit ott érezhetjük magunkat, ahonnan ezeket a nemzetközi étel ihleteket hoztuk … J


Tanyasi jérceleves, ropogós jércesült házi hasábburgonyával –A vasárnapi ebéd

$
0
0






Vallom, hogy nem csak öreg tyúkból, vagy vén kappanból fő jó leves. Kevesebb folyadékkal és időráfordítással mély ízű és színű jérce vagy kakasleves fő, ráadásul a főtt húst ropogósra sütve elsőrangú sültet kapunk.

Régebben „küszködtem” a túl zsíros öreg tyúkokkal, fél napig főtt a leves, a felsütött húsa pedig szálkás volt, száraz, a bőr alól pedig nehéz volt kisütni a zsírt. Újabban fiatal tyúkból, vagy nagyobb jércéből főzöm a vasárnapi húslevest és mondhatom, hogy nagyon elégedett vagyok.

Az természetesen alap, hogy csakis tanyasi, kapirgálós egyedek kerülhetnek a fazékba.Most egy kétkilós jérce került terítékre, annyira elégedett voltam vele, hogy megörökítettem.

A jércét darabjaira szedtem, szemöldökcsipesszel alaposan megtisztítottam. 3 liter csap hideg vízben tettem fel főni. A májat csak a zöldséggel együtt szoktam beletenni. Amikor felhabzott leszedtem a habját és csendesre vettem. Éppen csak gyöngyözzön. Egy szűk evőkanál sót tettem hozzá és másfél órán át főztem. Én mindig innen számítom a főzési időt.
Amikor nincs már habja, onnantól egy kis tálkába szedem a zsírját és a tetejét a levesnek, ezt 15 percenként megteszem. Ezt adom ugyanis a tészta főzővizéhez.

Leveszöldséget pucoltam, daraboltam: sárgarépát, fehérrépát, fél karalábét, negyed cikk zellert, zöldpaprikát, paradicsomot, póréhagymát, a teatojásba fokhagymát, szegfűborsot, zöld vagy fekete borsot.

Bezöldségeztem a levest és még 1,5 órán át főztem. Levettem a tűzről, fél órán át pihentettem. 




Leszűrtem, a prémium jércerészeket félretettem: comb, mell, szárny. Ezeket hagytam kihűlni, majd nagyvonalúan sóztam, borsoztam.
Ujjnyi, hájból nyert zsíron közepesen forró serpenyőben ropogósra sütöttem a fűszerezett jércerészeket. Közben kisütöttem a hasábokra vágott, előfőzött krumplit. Tálalásig melegen tartottam.


Közben csigatésztát főztem, erre karikáztam a répát, majd a levesbe szánt főtt hús következett, végül rámertem a tűzforró levest.

Igaz, nekem nincs szabadnapom vasárnap, de a vasárnapi ebéd készítése és elfogyasztása minden vasárnapot ünnepnappá varázsol. J




Marcipánkrémes-aszalt vörös áfonyás bécsi sütemények – viennoiserie

$
0
0


A férjem a nagy vörös áfonyás. Mindent nagyon szeret, ami vörös áfonyával készül. Neki kedveskedtem ezzel a vörös áfonyás bécsi süteménnyel.

A gyerekek mindenből étcsokoládésat kérnek, úgyhogy nekik mindenből csokisat készítek:


Még szerencse, hogy nekem ilyen egyszerű, ugyanis én meg édességet nem eszem. Úgyhogy a csokis és vörös áfonyás sütemények mellé én olívás-többmagvas kifliket sütöttem magamnak. J Hamarosan a bemutatásukra is sor kerül.

Nincs sok különbség a csokoládés bécsi süteményekhez képest. A gyors leveles tészta, amarcipánkémés a cukormáz receptjét már bemutattam. (katt a kiemelésekre és kiadja az aktuális bejegyzéseket a receptekkel)

Kinyújtottam 30 dkg leveles tésztát, hogy olyan 3 mm magas legyen és a felső rész 2-3 cm-nyi területén kívül lekentem a marcipánkrémmel. Megszórtam sűrűn kicsit összevágott, aszalt vörös áfonyával, majd a felőlem eső részétől feltekertem. 3 cm-es szeleteket vágtam belőle és a vágott felületével felfelé, miután a tészta végét a csiga alá nyomkodtam sütőpapírral bélelt tepsire rendeztem. 9 db csiga lett belőle.
Folpackkal lefedve betettem 30 percre a hűtőbe.

30 perc múlva kivettem a hűtőből, a sütőt 180 C fokra felmelegítettem és betoltam a tepsit a sütőbe. 20 percig sütöttem, majd még forrón megkentem a cukormázzal.
A tepsin hagytam kihűlni. 


Közben már készítettem is elő az olívás-többmagvas süteményeket, de ezek már másféle vajas alaptésztából lesznek. Erről legközelebb mesélek. J


A kovász élete – neveljünk együtt természetes kovászt!

$
0
0



Nagyon sokakat „izgat” a természetes kovász természete. Magam évek óta kutatom a természetét. Úgy érzem, már elég jól kiismertem, de mint minden „élőlény” tartogathat meglepetéseket számunkra.

Rengetegen látogatják a természetes kovásszal kapcsolatos feljegyzéseimet, de időről időre mégis számtalan kérdés merül fel vele kapcsolatban. Képtelenség külön-külön mindig minden kérdésre válaszolni, a tapasztalatainkat minden egyes alkalommal részleteiben megosztani, így arra gondoltam, hogy elindítok egy új sorozatot, melyben napról napra tudósítok egy újonnan nevelt kovász életéről.

Lehetőséget kínálok azoknak, akik még nem neveltek kovászt, vagy sikertelen volt egy-két próbálkozásuk, hogy neveljünk fel együtt egy adag egészséges, aktív, természetes kovászt, hogy mindenki maga tapasztalja meg lépésenként, hogy milyennek kell lennie, milyen gondozást igényel, mikor elég érett, hogy kenyeret süssünk belőle. Ezt követően pedig azt, hogyan szaporíthatjuk, hogyan örökíthetjük át a későbbiekre.

Én mindenkinek azt tanácsolom, hogy először kenyérlisztből nevelt kovásszal próbálkozzon.

Számtalanféle kovászt neveltem már: volt, hogy 3-4 féle kovászt is neveltem egyszerre. Lehet teljes kiőrlésű és sima lisztből, rozslisztből és búzalisztből is bekészíteni, az eljárás teljes mértékben ugyanaz.
Magam azért álltam le a többféle kovász neveléséről, mert a kenyérlisztből nevelt kovásszal bármilyen kenyér, kalács, baguette keleszthető. A rozskovász már ízében befolyásolja, ha nem rozskenyeret sütünk éppen.

Ettől függetlenül bárki, bármilyen lisztből próbálkozhat kovászneveléssel, mert a recept ugyanaz.
Úgyhogy teljes kiőrlésű vagy sima rozs és búzalisztből is ugyanígy kell viselkednie.

Évekkel ezelőtt egy Dan Lepard nevű ausztrál pékmestertől kaptam kedvet a kovászneveléshez, az ő útmutatásait dolgoztam át a saját körülményeimhez. A körülményeken az időjárási körülményeket, a lisztminőséget és a helyi ízlésnek megfelelő kenyérfajtákat értem. Ez mind befolyásolhatja a végeredményt.

Ami még nagyon fontos tényező a kovásznevelésnél, hogy mivel itt baktériumok indítják el a folyamatokat, ezért más baktériumoknak helye nincs a kovászban, így mindenféle szennyeződéstől óvni kell. Tiszta üveggel és eszközökkel, megfelelően zárható és méretű üveggel.

A hőfok is sarkalatos, 22-24 C fok az ideális hőmérséklet.  Az ettől alacsonyabb vagy magasabb hőmérséklet, változásokat jelenthet a kovász minőségében, de nem feltétlenül. Én 33 fokban is tartottam már kovászt, de a hideget, azt kevésbé jól tűri. Ugyanakkor a kovásznevelés és kovászos kenyérsütés folyamán soha ne használjunk csaphideg víznél magasabb hőmérsékletű folyadékot!

Most első körben ennyi, hamarosan jelentkezem az első résszel!

Ki tart velem? Neveljünk együtt természetes kovászt! J           

Hétfőre készítsétek össze a hozzávalókat: 

Nagy befőttesüveg vagy jól zárható üveg
Görög joghurt - én Bakoma natúr görög joghurtot használok
Kenyérliszt BL 80 - én Nagyi titka lisztet használok
Mérőkanál vagy mérleg
Villa


Klasszikus reggeli bagel szendvics – szép vasárnap reggelt kívánok!

$
0
0



Számtalanféle zsemlében elkészíthetjük ezt a kompozíciót, de szerintem valamilyen kifejezetten reggeli zsemlében a legátütőbb:

New York bagel - a legjobb amerikai szendvics zsemle


Szendvics zsemle – hamburgerhez, szendvicshez, kalács helyett, reggelire




Most bagelben készült, a Kisfiamnak. Szinte minden szombat és/vagy vasárnap reggel hasonló reggeli kerül a kívánságlistára. J


Trisztán formában sült tojást, cheddar sajtot és ropogós bacont rendelt a reggeli szendvicsébe, ez a klasszikus változata egyébként is a reggeli szendvicseknek.

A bagelt vaslapon megpirítottam, majd megraktam a hozzávalókkal!




Tápláló, egészséges, minden részletében házi készítésű, mégis világszerte népszerű megoldás. J



A kovász élete – bekészítés

$
0
0



Nem térek elkorábbi instrukcióimtól, hiszen magam és olvasóim közül nagyon sokan nevelnek természetes kovászt sikeresen ezzel az eljárással, korábbi útmutatásaim alapján.

Nem ez az egyféle eljárás létezik. Nincs jobb vagy rosszabb eljárás, a lényeg úgyis a végeredmény. Egészséges aktív kovász, amivel az élesztővel egyenértékűen megkelt, de attól ízletesebb, más textúrájú – amolyan békebeli – kenyeret süthetünk. Énerre az eljárásra szavaztam, amikor belekezdtem, ezzel kapcsolatban vannak sokéves tapasztalataim, mivel mindig is sikeresen működött nem éreztem motivációt, hogy váltsak, vagy mást is kipróbáljak.

Úgyhogy most ezt az eljárást követitek, ezt igyekszünk széles körben végigvinni. Így arra kérek szépen mindenkit, hogy erre koncentráljunk és most más módszerekkel ne foglalkozzunk, ne keverjük bele, mert akkor megzavarjuk vele azokat, akik ebbe a módszerbe szeretnének most bekapcsolódni.

Ez a módszer azt javasolja, hogy 14 napig neveljük a kovászt, akkor éri el csúcspontját. Korábban is aktiválódik, és korábban is lehet vele jó esetben kenyeret sütni. Fogunk is. Azért neveljük 14 napig a kovászt, hogy ezután hűtőben tárolhassuk a következő sütésig, „megszabaduljunk” a minden napos etetés műveletétől mind idő, mind alapanyag ráfordításban. Erre majd időben visszatérek.

A mai teendőnk egyszerű:

1. nap.  A tiszta, zárható üvegben két evőkanál jó minőségű joghurtot (én most natúr görög joghurtot) elkevertem 4 evőkanál (35 g) liszttel és 3 ½ evőkanál (40 g) hideg (18-20 C fok) csapvízzel. Az üveget lezártam és szobahőmérsékleten (22-24 Cfok), nem napos helyen hagyom állni másnapig.
Érdemes feljegyezni a bekészítés napját, és a bekészítéshez használt liszt kódját.

Így kell kinézni a bekészítésnek:


A naplóba ugyanígy feljegyeztem a bekészítés napját, a liszt minőségét, és az aznap elvégzett teendőket. 
A továbbiakban erről nem teszek említést, hiszen érdemes a naplóba feljegyezni minden nap a történteket. Később nagy hasznunkra válnak feljegyzéseink. Ez nem „kötelező”, csak javasolt. Későbbi bekészítésnél és kovásznevelésnél dolgozhatunk korábbi feljegyzéseinkből.

Most pedig „hátradőlünk” és várunk holnapig. 

A kovászt érdemes minden nap ugyanabban az időben gondozni, ezért válasszunk olyan időpontot a bekészítéssel, amit tudunk tartani 14 napon keresztül. Amikor majd sütünk a kovásszal, akkor tudjuk majd befolyásolni az etetés időpontjával azt, hogy akkor süssünk belőle, amikor a legaktívabb.

Úgy gondoltam, hogy a jövőben igyekszem minden nap délután, este megosztani veletek a következő napi teendőket, hogy előre tudjatok tervezni, illetve nekem is vannak olyan elfoglaltságaim, ami miatt nem tudok mindig korán reggel új posztot megosztani. Igyekszem minden információt időben közölni.

Három helyen tudtok kérdezni, vagy megállapításokat tenni: itt az aktuális posztnál, a Nem vagyok mesterszakács Facebook oldalonés az, Akik szeretnek kenyeret sütni csoportban, az aktuális bejegyzésnél.
Oldalra kitettem egy "Neveljünk együtt kovászt!" gyűjtőoldalt, ahol a képre kattintva vissza tudjátok nézni az előző bejegyzéseket a témában, itt az oldalon.

Nem akartam leszűkíteni a lehetőséget, hogy mindenki ott írjon, értekezzen, ahol neki szimpatikus, de ez azt jelenti, hogy nem vagyok mindig, mindenhol ott, így türelmet kérek a válaszokkal kapcsolatban. Ha nem reagálok, lehet, hogy nem láttam meg az aktuális kérdést, vagy elkerülte a figyelmemet, ilyenkor nyugodtan kérdezzetek vissza többször, mégis csak emberből vagyok én is! J


Folytatás következik! J

A kovász élete – 2. nap

$
0
0



Kedves Csapattársak!

Először is köszönöm az elkötelezett, lelkes csatlakozást a kezdeményezéshez! Tényleg azt érzem már most, hogy az elszántságotok, érdeklődésetek fél siker! Ezt a kovásszal is közöltem, remélem, összekapja magát és ő is jól dolgozik majd. J

Nálam egyelőre, várakozáson felül teljesít. Már másnaposan szépen elindult, úgyhogy oldalról is lefényképeztem. Bízom benne, hogy mindenkinél legalább ilyen jól viselkedik:


Etetés után 1 órával ... :)



Még 1-2 napig nem lesz a kovásszal sok dolgunk. Óvjuk, kisugárzásunkkal ösztökéljük, hogy egyik napról a másikra életre keljen és ereje teljébe kerüljön.

Második napi teendőnk:

2. nap. A keverék kicsit vizenyősödik, kevés opálos levet izzad másnapra. Már el kezdhet bugyborékolni, ahogyan már a fenti képeken is látszik.
Ezen a napon először etetjük meg a kovászt, úgy, hogy a kezdeti keveréket 3 ½ evőkanál (40 g) vízzel, villával elkeverjük, majd hozzáadunk 4 evőkanál (35 g) lisztet és alaposan elkeverjük. Az üveget visszazárjuk, és ismét „hátradőlünk” másnapig.

Ne aggódjatok, ha még nem bugyborékol, nálam sem indult meg minden kovász ilyen gyorsan. Szerintem érzi, hogy nagyon bíztam benne, hogy szépen elindul. Ha csak egy-két nap múlva mocorog, az is éppen olyan jó kovászhoz fog vezetni! 

Folytatás következik! J




Olívás-többmagvas dán vajas kiflik

$
0
0





Ritkán sütök macerás süteményeket. Most elhatároztam, hogy keresek egy testhezálló vajas tésztát, ami egyszerűen elkészíthető, ami felhasználás előtt tárolható (hűtőben, mélyhűtőben), aminek sokoldalú a felhasználhatósága, és amit a későbbiekben már „csípőből” bedagasztok, és csak gyártom a sütiket.

A gyors leveles tészta mellett, amit a napokban mutattam be - amiből először marcipánkrémes-csokoládés majd marcipánkrémes- vörös áfonyás bécsi süteményeket mutattam be - bedagasztottam egy adag dán vajas tésztát Nigella Lawson igen népszerű receptje szerint.

Nem vagyok édesszájú, a csokoládés sütik a gyerekeknek, a vörös áfonyás a férjemnek, ezek az olívás-magvas kiflik pedig saját részre készültek ... Persze mindenki mindent megkóstolt.

Hozzávalók:

350 g kenyérliszt
1 csomag (7 g) porélesztő
600 ml meleg víz
125 ml tej
1 nagy tanyasi tojás szobahőmérsékleten
1 teáskanál só
30 g barna nádcukor
250 hideg vaj kis kockára vágva (miután összevágtam még visszatettem hűlni a hűtőbe)

15 szem zöld olívabogyó összevágva
6 evőkanál vegyes magvak a szóráshoz: tökmag, napraforgómag durvára vágva, szezámmaggal és lenmaggal elkeverve

1 felvert tojás a kenéshez

Összekevertem a vizes hozzávalókat: tejet, vizet, tojást. Összekevertem a száraz hozzávalókat: sót, cukrot, élesztőt, lisztet. Ugyanúgy, mint aleveles tésztánál a lisztes keverékbe beledolgoztam a vajat úgy, hogy borsónyi darabokban jelen legyenek a morzsalékban, majd apránként beledolgoztam a folyadékot, de csak éppen addig, hogy felvegye. Nem kell nagyon kidolgozni. Fedeles tálba tettem és betettem a hűtőbe. Másnap akartam felhasználni, de harmadnap lett belőle.

Elővettem a tészta ¾  részét és kinyújtottam 50x50 cm-es négyzet alakúra. A tészta felső harmadát a középsőre hajtottam, majd az alsó harmadát is a középsőre hajtottam. Mindkét oldalról a szélső negyedet a második negyedre hajtottam, majd a két negyedet összehajtottam, úgy, hogy baloldalon legyen a zárt rész. 

Még kétszer kinyújtottam és meghajtottam pihentetés nélkül, az utolsó hajtogatásnál megszórtam az összevágott olajbogyóval és a magkeverék ¾ részével.  30 percig hűtőbe tettem majd megformáztam a kifliket.
Kinyújtottam téglalap alakúra a tésztát és olyan háromszögeket vágtam ki a tésztából, aminek az alapja feleakkora, mint a magassága. Úgy, mint a croissant esetében.Az alapot kicsit bevágtam és feltekertem a kifliket. 
45 percig letakarva kelesztettem, addig alaposan befűtöttem 180 C fokra a sütőt. Megkentem a felvert tojással, alaposan megszórtam a maradék magvakkal és 16-18 percig sütöttem. 













A tészta ¼ részét félretettem máskorra, végül egy roppant egyszerű süteményt sütöttem belőle a vasárnapi ebéd után. Ha ezt is bemutattam, összegzem a vajas tésztákról alkotott tapasztalataimat. J 





A kovász élete – 3. nap, és egy kis meglepetés

$
0
0



Ma csak egy rövid instrukcióval jelentkezem. Ma ugyanazt az eljárást követjük, amit tegnap:

Harmadik napi teendőnk:

3. nap. A harmadik napon jó esetben már látjuk az erjedést buborékok formájában. Ha rossz irányba fejlődik a kovászunk, akkor már ilyenkor észrevehető. Az erjedésnek nincs rossz illata, egyszerűen kovász illata van. Tehát, a harmadik napon újra elvégezzük azt a műveletet, amit a második napon is megtettünk: a kezdeti keveréket 3 ½ evőkanál vízzel, villával elkeverjük, majd hozzáadunk 4 evőkanál lisztet és ezzel is alaposan elkeverjük. Az üveget visszazárjuk, és ugyanazokon a körülményeken tartjuk ismét másnapig.


Etetés előtt így fest, az én virgonc kovászom:


Következzék a meglepetés!

Azon követőim számára, akik a legelkötelezettebbek pedig felhívom a figyelmét, hogy szerezzenek be teljes kiőrlésű búzalisztet és/vagy teljes kiőrlésű rozslisztet, mert bekészítettem egy-egy adagot belőlük, és holnaptól őket is nevelgetni fogjuk. Holnap elindítom a teljes kiőrlésű búzakovászt, rá egy napra pedig a teljes kiőrlésű rozskovászt.

A kezdeti eszköz és alapanyagigény ugyanaz, mint kezdetben, kizárólag a liszt mivoltában lesz különbség.
Természetesen nem „kötelező”, csak azok számára szeretném elérhetővé tenni, akik a jövőben szívesebben sütnek félbarna, vagy teljes kiőrlésű vagy rozskenyeret és speciálisan ehhez szeretnének kovászt nevelni.


Holnap folytatás következik! J

Petit déjeuner – klasszikus francia reggeli

$
0
0





Párizs az édesszájúak Mekkája. Klasszikusan valamilyen viennoiserie-t kapnak be egy csésze hosszú kávéval. Ezek a „bécsi stílusú” sütemények croissant, dán vajas, vagy leveles (feuilletée) tésztából készülnek. (A teljesség igénye nélküli felsorolásomban. J

Jómagam bemutattam pár ilyen klasszikus megoldást mostanában, úgyhogy itt volt az idő, egy klasszikus párizsi reggelire:

Marcipánkrémes-csokoládés „bécsi” sütemények – viennoiseries


Marcipánkrémes-aszalt vörös áfonyás bécsi sütemények – viennoiserie



Az alaptészta recepteket az elnevezések alá „rejtettem” link formájában.J

Nem volt más dolgom, mint kikapkodni néhány süteményt a kosárból, lefőzni egy csésze 100% arabica hosszú kávét és feltálalni a klasszikus francia reggelit.


Szép reggelt, jó reggelit kívánok mindenkinek! J



Sajttal-sonkával duplán vasalt fajita csirkemell, hash browns és joghurtszósz

$
0
0





Jó kis hétköznapi ebéd volt. Kicsit megbolondítottam a húst is és a köretet is, hiszen fő a változatosság. Tanyasi csirkemellből készült a „lényeg” és bőrén vasaltam, így ropogós a felszíne. Tényleg jól kifundáltam. J
Készítettem márhasonlót, hiszen a hétköznapokban a kontaktgrillem igen jó barátom és segítőtársam. Jól elő lehet készíteni hozzá a húsféléket, majd néhány perc alatt elkészülnek. Addig a köretet is el lehet frissen készíteni, igazán praktikus a hétköznapokban.

Hozzávalók 3-4 adaghoz:

2 egész tanyasi csirkemell filé bőrével
3-4 dkg vörös cheddar sajt finomra reszelve
6 szelet érlelt sonka
Himalája só, frissen őrölt bors
1 evőkanál olaj

4 nagyobb sütni való krumpli durvára lereszelve
1 közepes fej édes hagyma durvára lereszelve
3-4 dkg vörös cheddar sajt durvára lereszelve
Himalája só, frissen őrölt bors
2 evőkanál olaj

2 dl görög joghurt
1-2 gerezd zúzott fokhagyma
1 evőkanál hidegen sajtolt olaj
Himalája só


A joghurtot elkevertem a fokhagymával, olajjal és fűszereztem. Hűtőbe tettem tálalásig.


A csirkemelletfiléztem, előkészítettem, ahogyan itt már bemutattam. Enyhén klopfoltam.  A húsos felét fajita fűszerkeverékkel fűszereztem. Fóliával betakartam és betettem a hűtőbe felhasználásig. 

Felhasználás előtt kivettem a hűtőből, ráfektettem a húsos felére 3 szelet levegőn szárított füstölt sonkát majd megszórtam a sajttal és befedtem a másik 3 szelet sonkával. Befedtem a másik szelet csirkemellel, hogy a húsos fele legyen a töltelék felől. A külső, bőrös részét sóztam, borsoztam és meglocsoltam olajjal.


Felhevített kontaktgrillbe tettem és 8-10 percig sütöttem.








A reszelt krumplit alaposan kinyomkodtam, amennyire csak tudtam. Összekevertem a hagymával, sajttal, sóztam, borsoztam.
Közepesen felhevített olajba tettem egy-egy kanállal a masszából, kicsit meglapítottam. Amikor arany barnára sült megfordítottam és a másik felét is megpirítottam. Papírtörlőre szedtem. 



A kész csirkemellet 10 percig deszkán pihentettem, majd csíkokra szeleteltem és a hash browns-al körítettem. Fokhagymás joghurtszószt kínáltam mellé.


Jó kis ebéd volt, ízlett mindenkinek! J



A kovász élete – 4. nap és teljes kiőrlésű búza és rozskovász bekészítése

$
0
0




Mától másféleképpen kell etetnünk a kovászt, amíg el nem éri ereje teljét. 10 nap múlva már hűtőbe tehetjük és altathatjuk a következő sütésig.


Bízom abban, hogy mindenkinek elindult a kovásza az aktivizálódás útján. Én nem panaszkodom, így fest etetés előtt a 4. napon a kovászom:


Negyedik napi teendő:

4. nap. A negyedik napra láthatóan élénkül a kovász, jól mutatkoznak rajta az erjedés jelei. Habosodik, bugyborékol. Ezen a napon a villával alaposan összekeverjük a kovászt és egy másik, tiszta, zárható üvegbe átmérünk 70 g kovászt belőle. Az átmért, 70 g kovászt először 100 g vízzel, majd 100 g liszttel keverjük el, visszazárjuk az üveget, és ugyanazokon a körülményeken tartjuk az elkövetkező napokban is.

A fölös kovász, ami az eredeti üvegben maradt még erőtlen – bár én már az 5. napon sütöttem belőle, de adtam hozzá egy csipet élesztőt is – kifogástalan kelesztésre még alkalmatlan. Így nincs más lehetőségünk, minthogy el kell engednünk, tehát ki kell dobnunk.
A kovász fölös részét csak akkor tudjuk kifogástalanul hasznosítani, ha már elég érett lesz.


Ahogyan ígértem, bekészítettem egy adag teljes kiőrlésű búzakovászt és teljes kiőrlésű rozskovászt, ők az első napon így néznek ki:



A teljes kiőrlésű búzakovászom már 3 napos és csodásan elindult, úgyhogy hajrá!

Kíváncsi vagyok, hogy hányan kezdtetek el nevelni kovászt, illetve arra, hogy melyik típusú lisztet választottátok? Ha megírjátok ide a bejegyzéshez, megköszönöm. J

Arra is kíváncsi volnék, hogy hányan készítetek be teljes kiőrlésű kovászt pluszban, erre is várom a visszajelzéseteket!

Egy biztos, a kovász nevelés sikere rajtam nem fog múlni! J

Holnap folytatjuk … 


Viewing all 308 articles
Browse latest View live