Quantcast
Channel: Nem vagyok mesterszakács
Viewing all 308 articles
Browse latest View live

Amerikai kontinentális reggeli - bagellel

$
0
0





A férjem ez a kontinentális típus. J Mi, a család többi tagja tornyosra tömtük a bagelünket, a férjem csak lekvárt, vajat és gyümölcsöt kért a bagelhez.

Egyébként annyira finom ez a zsemle, hogy csak vajjal is vagy akár magában is komplett az íz élmény.
Mennie kellett valahová, ezért elsőként kapott reggelit. Még sütöttem a bacont és a tojásokat a többi reggelihez, amikor bekéredzkedtem hozzá egy falatra. Siettem a reggelivel, így meg sem kóstoltam a kisült bageleket. Olyan jól néztek ki, hogy kétség nem fért hozzá, hogy fantasztikusan sikerültek.

Szóval, amikor megkóstoltam már tudtam, hogy hetekig gyakorolhatom a bagel sütést! Biztos vagyok benne, hogy nyárig nem kelül le napirendről … J

Előzőleg bemutattam a New York bagel, ami ennek a kontinentális reggelinek a főszereplője. Mondhatni, hogy lépésről lépésre:



Szerintem már említettem, hogy a tökmagos szórás a férjem kedvence, így egyértelmű volt, hogy a tökmagos bagelt szegem meg neki. Tejeskávé volt a kísérője … 



Újházi kakasleves, ropogós kakas sült - Alexa Christitől

$
0
0






Télidőben, szinte minden hétvégén ez a menü.

Eleinte gyakran megörökítettem és posztoltam ezeket a szív és gyomormelengető ebédeket. Egy idő után úgy gondoltam, hogy ne váljon unalmassá, és nem osztottam meg.
Annyi nemzetközi vonatkozású finomságról megemlékszem az oldalon, hogy elhatároztam, az eheti, vasárnapi ebéd mindenképpen megörökítésre kerül.

Érdekes téma egyébként az Újházi kakasleves, hiszen többen Újházy tyúkhúslevesként ismerik. Tévesen. A tyúkhúsleves nálunk a levesek királynője, sokkal gyakrabban főzök, mint kakaslevest. Csigatésztával és a levesben főtt sárgarépával szoktam feltálalni. De Újházi Ede kedvenc levese kakasleves volt, öreg, viharvert, debreceni kakasból főtt:

Vén kakasok kellettek ehhez a leveshez, amelyeknek megkeményedett izmaiba szerelmi viharok íze-sava gyülemlett össze. Három napig egyfolytában kellett főlniök, amíg belemáltak a levesbe és eggyé főttek a zöldséggel, főként a legendás jelentőségű zellerrel. Különösen vigyázott, hogy el ne kallódjanak a kakasok taréjai és egyéb megkülönböztető szervei, amelyeknek átazonosuló képességében babonásan hitt. Megkülönböztető figyelmének jele volt, ha valakit egy-egy ilyen részlettel megkínált."
(Érdekes olvasmány a témában ittolvasható)

Nos, az én kakasomban fogalmam sincsen mennyi szerelmi vihar íze-sava gyűlt össze, mert sem vén nem volt, sem különösebben kemény izmai nem voltak. Szemrevaló középkorú, látszólag szabad, jó életet megélt 2 kilós kakaska volt. Igaz, a sarki hentesnél egy háromkilós nagy taréjút néztem ki, de közben kimentem a piacra és Piacos Julika (tőle szoktam mindenféle szabad tartású szárnyast vásárolni – jelzem, az Ikon étterem is tőle vásárol) „rám beszélte” a snájdig kis kakasát és én kötélnek álltam.

Annál is inkább, mert nálunk rajtam kívül csak a lányom eszi a főtt húst, így a levesben főtt tyúk vagy kakas prémium részeit ropogósra felsütöm. Ha vén az állat, akkor sokkal szárazabb a húsa, mintha középkorú!

Úgyhogy lőttek a ragacsos levesnek (ha jó vén állatból fő a leves, akkor úgy ragad a szám evés után, mintha enyvvel kenegettem volna … J

A kakast darabjaira szedtem, szemöldökcsipesszel alaposan kigyomláltam. 3,5 liter csap hideg vízben tettem fel főni. A lágy részeket csak a zöldséggel együtt szoktam beletenni: máj, lép, tyúknál még hasüregben lévő tojás.
Amikor felhabzott leszedtem a habját és csendesre vettem. Éppen csak gyöngyözzön. Egy evőkanál sót teszek hozzá és másfél órán át főzöm. Én mindig innen számítom a főzési időt.
Amikor nincs már habja, onnantól egy kis tálkába szedem a zsírját és a tetejét a levesnek, ezt 15 percenként megteszem. Ezt adom ugyanis a tészta vagy fürjtojás (ez gyakran kerül nálunk a húslevesbe) főzővizéhez.

Leveszöldséget pucoltam, daraboltam: sárgarépát, fehérrépát, fél karalábét, negyed cikk zellert, zöldpaprikát, paradicsomot, póréhagymát, petrezselyemzöldet, a teatojásba fokhagymát, szegfűborsot, zöld vagy fekete borsot.


Bezöldségeltem a levest és még 2 órán át főztem. Levettem a tűzről, fél órán át pihentettem. 


Leszűrtem, a prémium alkatrészeket félretettem: comb, mell, szárny. Ezeket hagytam kihűlni, majd sóztam, borsoztam és állni hagytam.


Ilyenkor tésztát, fürjtojást főzök, krumplipürétkészítek. Most kifőztem a zöldborsót és a gomba negyedeket bő, forró, sós és a levesről leszedett zsíros léből egy kevéssel. Majd a cérnametéltet is.


Összeállítottam a levest: aprólék, mell csíkok, zöldborsó, gomba, cérnametélt, zsülienre vágott zöldségek. 





Végül ujjnyi tyúkzsíron (a tanyasinak mindig van annyi hája, még több is) közepesen forró serpenyőben ropogósra sütöttem az előkészített kakasrészeket.

Mostfrancia krumplipüré készült, a sztenderd verzió. Még uborkasalátát sem készítettem, mert anyósomféle csemegeuborkát készítettem elő.

A krumplipürétés a sült  kakast meleg sütőben melegen tartottam, amíg a levest elfogyasztottuk. A 3,5 liter vízből, amit a leveshez adtam éppen csak másfél liter leves készült. 


Jó kis vasárnapi ebéd volt ez, egy középkorú debreceni kakasból! J





Norvég tojás/Eggs Norwegian

$
0
0







Kezdem körbejárni a világot. Jó hírem viszont a reggelik szerelmeseinek, hogy nem fogytam még ki az ötletekből … J
A Benedek tojás (Eggs Benedict) olyan szinten megihletett, hogy afranciaésamerikai kitérő után visszatértem egy reggeli erejéig a formációhoz. Norvég tojáshoz gyakran használnak rusztikus kenyeret, éppen kapóra jött, hogy sütöttem egyet:


Egyszerű a képlet: paraszt kenyér, vaj, norvég füstölt lazac, buggyantott tojás, hollandi mártás, zöldségek.

A kenyeret megpirítottam, vajjal megkentem, uborka szeleteket fektettem rá, majd egy szelet lazacot. Két buggyantott tojást készítettem, ezt ültettem a már félig kész szendvicsre, majd egy-egy evőkanál hollandi mártás kanalaztam a tojásokra.

(Ha lazac van itthon, akkor kapor is, de ez sajnos most lemaradt a szendvicsről. Csak utólag jutott eszembe, hogy egy kis kapor még belefért volna a kompozícióba.)   
   
Alig vártam, hogy beleszúrhassam a villát a tojásba ... J




Bagel szendvics Supreme

$
0
0





Ki másnak is készíthettem volna ezt a gazdag szendvicset, mint saját részre! J

Amikor kisültek a bagelek, mindenkinek választottam egy-egy, a szendvicséhez, reggelijéhez illő szórással készült bagelt:




A férjem kontinentális amerikai reggelijét már bemutattam:

Amerikai kontinentális reggeli - bagellel




Magamnak a vegyes magvakkal szórt bagelt halásztam ki a kupacból. Úgy gondoltam, hogy a leggazdagabb szendvicshez, a leggazdagabb szórás dukál! J

Olívaolajon, felezett fokhagyma gerezdekkel párolt spenótot készítettem 10 dkg bébi spenótból. Addig pároltam, míg minden leve elpárolgott.

Bacont sütöttem ropogósra.


Két tojásból, formában tükörtojást sütöttem úgy, hogy a forró zsiradékkal locsolgattam a tetejét, hogy a színén is megkeményedjen a fehérje, de a sárgája folyjon. (Az utolsó fázisról már nem készült kép.)





Paradicsomot szeleteltem és előkészítettem egy nagy szelet cheddar sajtot.

A bagelt kettévágtam és az egyik felét megkentem Philadelphia sajttal. Erre halmoztam a fokhagymás spenótot. Erre következtek a paradicsom karikák, majd a sült tojás, a sajt és a bacon. Végül befedtem a tetejével.


Szenzációs szín, íz, formai összhang kerekedett belőle. Szó szerint! J





Komplett francia reggeli omlettel - érezd magad Párizsban!

$
0
0






Meséltem már róla, hogy a Párizsban elköltött étkezések, reggelik élményei múlhatatlan emlékként élnek bennem:


Természetes hát, hogy a reggeli ételeket, szendvicseket bemutató sorozatom fénypontjai a francia reggelik és szendvicsek.
A francia terülj-terülj asztalkám központjában a klasszikus francia vajas omlett áll. Finomra vágott metélőhagymával és petrezselyemlevéllel tekertem fel.
Most csak 2 tojásból sütöttem, de 3 tojásnál többet egyébként sem érdemes felhasználni egy omletthez.

24 cm átmérőjű serpenyőben 2 dkg vajat közepesen felhevítettem és a csipet sóval elhabart tojást beleöntöttem. Amikor szilárdulni kezd a tojás, akkor villával a széle felé tereltem középről a még folyós tojást. 
Amikor az alja már teljesen megszilárdult, de a közepén a teteje még folyós volt középre, csíkban szórtam a zöldfűszereket és a tőlem távolabbi fele felől villával el kezdtem feltekerni az omlettet. Ekkor a nyelénél megütöttem a serpenyőt és a másik oldalra csúsztattam az omlettet és a másik felől is behajtottam. Illesztéssel lefelé tálra csúsztattam.




Ha kapunk jó croissant-t és baguettet, akkor nem szorulunk rá, hogy magunk süssünk. Ha igen, akkor szolgálhatok recepttelcroissanthoz is éskovászos házi baguettehez! J

Kiváló minőségű vaj (82%-os) és házi lekvár, néhány szem gyümölcs kísérje a croissant-t, baguettet és az omlettet.

Mi kell még a boldogsághoz egy verőfényes hétköznap délelőttön, ha szembe találkozunk egy ilyen késői reggelivel? J



A Kölyök pizzája

$
0
0




Ez az a pizza, amiben mindössze annyi változás van hétről hétre, hogy milyen vastag legyen a tésztája, vagy éppen milyen sonka és mennyi sajt kerüljön rá. Ez a Kölyök pizzája.

Aférjem pizzáján is nagyjából ennyit, azaz nüansznyi változtatásokat tudok végrehajtani. Apja fia. J

Szeretek pizzát sütni és gyakorlom is eleget, de hol vannak már azok az idők, amikor csak úgy tobzódtam a feltétek között. Én mondom, a pizza sütés kezd gépiessé válni emiatt számomra. Öli a kreativitásomat.
Isteni finomak a pizzák, mindig megkóstolok belőle egy kis cikket, úgyhogy valahol megértem őket, hogy biztosra mennek. J

Most egy kicsit vastagabb tésztával készült az én drága Kisfiam pizzája. A penne arrabiata szószbólmaradt még a hűtőben, úgyhogy egy kicsit pikáns is lett az alapja.
Dupla adag mozzarella került a pikáns paradicsomszószra és egészben fektettem fel a finom, hajszálvékonyra szeletelt olasz főtt sonkát. Mézédes csemegekukoricával és morzsolt oregánóval megszórtam és 240 C fokra előmelegített sütő aljába toltam és 14 percig sütöttem. 



Most, hogy szerkesztem a receptet rájöttem, ugye, hogy nem is készülhet soha, két egyforma összetételű pizza! J

Hozzávalók 1 nagy, 30 cm átmérőjű pizzához:

2 gömb mozzarella (25 dkg) vastagabb szeletekre vágva
2 egész szelet olasz sonka
3 evőkanál csemegekukorica

1 teáskanál szárított oregánó


Mediterrán parasztkenyér – dagasztás nélkül

$
0
0








Egy héten csak egyszer sütök kenyeret, most egy rusztikus mediterrán kenyérre esett a választásom. 

Sosem sütök „csak úgy”, mindig előre eltervezem, hogy mihez fogom felhasználni. Most is kiszámítottam minden morzsáját, így előre be is tudok az elkövetkező ételekhez vásárolni. Úgyhogy az elkövetkező mediterrán ételek kísérője ez a rusztikus, ropogós, mediterrán parasztkenyér lesz! J

Hozzávalók:

45 dkg kenyérliszt
½ teáskanál porélesztő
1 ½ teáskanál só
4 dl langyos víz

Az élesztőt és a sót kanállal elkevertem a liszttel majd hozzáadtam vizet és ugyancsak kanállal addig kevertem, hogy összeálljon a tészta. A kelesztőtálat műanyag fóliával lefedtem és szobahőmérsékleten (22 C fok) 16 órán át kelesztettem.

Teljes kiőrlésű liszttel alaposan megszórt deszkára borítottam a lágy tésztát és meghajtottam, ahogyan a pogácsát szoktam: fentről le, lentről fel, jobbról balra, balról jobbra. Ekkor az illesztés értelemszerűen felül van. Közepes átmérőjű, magas műanyag tálat ruhával kibéleltem, a ruhát teljes kiőrlésű búzaliszttel alaposan megszórtam és beleborítottam a tésztát úgy, hogy az illesztés alulra kerüljön. Ez fontos.

Másfél óra múlva bekapcsoltam a sütőt, az öntöttvas wokot a fedelével együtt a sütőbe tettem és 280 C fokra felmelegítettem. Két kis tálkában hideg vizet tettem a sütőbe. Hagytam fél órán át alaposan bemelegedni, így a kenyér összesen még 2 órát kelt a hajtás után.

Ekkor a wokba borítottam a kenyeret úgy, hogy most az illesztés kerüljön felfelé. Megspricceltem hideg vízzel a kenyeret is és a wok fedőt is. 280 C fokon 10 percig sütöttem a kenyeret lefedve, majd 260 C fokra mérsékeltem és további 40 percig sütöttem lefedve.

Azt tanácsolom, hogy 30 perc után meg kell nézni és akkor látjuk, hogy le kell-e venni a fedőt, illetve meddig kell még sütni.
1 órán át rácson hagytam hűlni, majd megszegtem. ½ 10-kor már egy mediterrán terülj-terülj asztalkám reggeli főszereplőjeként debütált. Nem csalódtam benne … J


Erről legközelebb mesélek! 




Mediterrán tapas reggeli lágy tojással

$
0
0



Megihlettek a nemzetközi reggelik egy saját összeállítású mediterrán reggeli fogás megalkotására. 

Ha az ember rendszeresen készíti ezeket a nagyszerű és már jól bevált reggeli kompozíciókat, előbb vagy utóbb saját formációk is felszínre törnek.
Egyébként más tervem volt mára, de a frissen kisült mediterrán parasztkenyér végül ezekre a nagyszerű tapas falatokra ihlettek.

A lágy tojást mindig pohárban szolgálom fel magamnak és szinte mindig kíséri vajas kenyér valami finom feltéttel. Valahogyan nekem így komplett. Nem is tudom, hogy a tapas falatokat, vagy a lágy tojást kívántam meg először, de mindegy is, mert tökéletesen kiegészítik egymást.

Tapas reggelim tartalma:


2 db 3 és fél perces lágy tojás.



Szardellás falatkák: fokhagymás olívaolaj, rukola és egy-egy szardella filé.



Szalámis falatkák: vaj, francia szalámi, fekete olívabogyó.



Grillkolbászos falatkák: dijoni mustár, ecetes uborka, grillezett koktélkolbász.



Fürjtükörtojásos falatka: fürjtükörtojás, chorizo.(Fürjtükörtojás sütés fortélyairól ittírtam.)


A mediterrán tapas reggeli főszereplője pedig tagadhatatlanul parasztkenyerem, amit egy órával korábban vettem ki a sütőből:






Mit is mondjak? Nem volt rossz reggeli … J




Croque Monsieur „torony”

$
0
0





Minden „valamirevaló” bisztró étlapján szerepel. Éppúgy, mint az Eggs Benedict/Benedek tojás. Ennek oka az, hogy mindkét fogás bár egyszerűségében nagyszerű, mégis elkészítésük igényel némi elkötelezettséget és odafigyelést.
Számtalanféleképpen lehet elkészíteni, jelen esetben mondhatjuk, hogy ez a példány a klasszikusabb lehetőségek közül való.
A kovászos parasztkenyerem utolsó morzsáit használtam fel hozzá, ezért is lett torony, mert már csak vékonykákat tudtam szelni a kenyér végéből. Így viszont kész állapotában úgy fest a Croque Monsieur mint a Niagara vízesés. J
A szendvics lelke a sajttal dúsított sűrű besamel. A többi hasonló, mint egy átlag melegszendvics esetében. Egy feltétele van, a kiváló alapanyagok.

Hozzávalók:

¼ adag besamelmártás
4 dkg reszelt provolone vagy ementáli finomra reszelve
4 dkg gruyere finomra reszelve
3 szelet speck sonka
1 evőkanál dijoni mustár



Elkészítettem a besamelt, ez egy gyors változat. 4,5 dkg vajat felolvasztottam és hozzáadtam 4,5 dkg liszttel alaposan elkevert 6 dl tejet. Lassú tűzön, folyamatosa keverés mellett sűrűre főztem. Sóztam borsoztam, frissen reszelt szerecsendióval fűszereztem.  Az egynegyedét serpenyőbe átöntöttem és hozzáadtam a sajtokat. Közepes hőnél hagytam, hogy elolvadjanak a mártásban. 




A 3 szelet parasztkenyeret megpirítottam. A két alsót megkentem dijoni mustárral és befedtem őket sonkával. A két-két szint közé sajtos besamelt kanalaztam, majd egymásra illesztettem őket. Végül befedtem a harmadik szelet kenyérrel és besamelt kanalaztam rá.
200 C fokra előmelegített sütőben addig sütöttem, amíg pöttyökben megbarnult és megfolyt a sajtos besamelmártás.




Azonnal tálaltam.

Mondhatom, hogy a Croque Monsieur méltán van jelen az említésre méltó bisztrók étlapján! 
Két napra rá elkészítettem az "oldalbordáját" is. Erről legközelebb mesélek! J



Pretzel zsemlék – hamburgerhez, szendvicshez, reggelire

$
0
0








Már olyan régen készültem, hogy Pretzel zsemlét süssek. Kicsit hasonló a technológiája a bagelhez,úgyhogy most nyakon csíptem magamat és megsütöttem. Köszönet a bagelnek! J

A másik apropó az én vékonyka, legkisebb kosztosom kívánság listája, a hamburger típusú szendvicsek a kedvencei. A férjem pedig reggelire szereti a frissen sült péksüteményt, úgyhogy összekötöttem a kellemest a hasznossal. J

Csodaszépek, rettenetesen ízletesek és sokszínűen felhasználhatóak a Pretzel zsemlék, és nem különösebben nagy durranás elkészíteni.

Hozzávalók 6 zsemléhez:

50 dkg kenyérliszt
2,8 dl langyos víz
4 dkg olvasztott vaj
2 teáskanál nádcukor
2 teáskanál finom tengeri só
1 ½ teáskanál porélesztő

3 liter víz
1 teáskanál szódabikarbóna

1 felvert tojás

Az élesztőt elkevertem a langyos vízben a cukorral együtt. 10 perc alatt felfuttattam. A liszttel elkevertem a sót, majd hozzáadtam az élesztős keveréket és az olvasztott vajat. Addig dagasztottam csak, amíg gömbbé nem állt össze. Lefedve 1 órán át kelesztettem.
1 óra múlva 6 részre vágtam és labdává megformáztam. Sütőpapírral bélelt tepsire rendeztem és ruhával letakarva 35-40 percig kelesztettem.
Olyan szépen megkeltek, hogy ebben az állapotukban fennmaradnak a vízen.
Felforraltam a vizet, hozzáadtam a szódabikarbónát és egyesével finoman a vízbe engedtem egyszerre összesen 3 zsemlét. 30 mp múlva óvatosan megforgattam őket, majd 30 mp múlva kiemeltem és mentek vissza a bélelt tepsire.
Megkentem őket a felvert tojással és éles késsel kétszer megvágtam a zsemléket. Ehhez csak nagyon éles kés megfelelő. Ezt követően volt, amelyiket mákkal, szezámmaggal, Maldon sóvirággal megszórtam a vágásokon kívül és betoltam a 220 C fokra előmelegített sütőbe.

Most 18 percig sütöttem, de olyan 16-20 perc intervallumban sülnek meg megfelelően.









Rácson hagytam hűlni, majd megszegtem egyet. Nagyon elégedett voltam a végeredménnyel. 
Két óra múlva már megtömve virítottak a tányérokon, de erről majd legközelebb mesélek! J






Az igazi KFC panír - csirkemell extra ropogós bundában (lisztmentesen)

$
0
0



Amikor úgy másfél éve ráakadtam egy új panírozási eljárásra a világhálón „KFC Korean Fried Chicken” elnevezéssel, már akkor úgy éreztem, hogy ez sokkalta jobban hasonlít a KFC-ben megszokott ízre és textúrára, mint a kukoricapehellyel bevégzett panírozás. 
Másrészt az is „sántított” nekem a corn flakes bundában, hogy az már teljes mértékben elősütött alapanyag, mindig tartottam attól, hogy mire a csirke megsül, addig a kukoricapehely meg ne égjen.

Persze többször is górcső alá vettem már a KFC csirkerészeket és valahogyan az volt az érzésem, hogy olyan lehet az eljárás, mint a sörtészta, nem pedig klasszikusan: liszt, tojás, morzsa.

Az egyik olyan gyorsétterem, ahová egyáltalán hajlandó vagyok betenni a lábamat, ha 10 percem van csak, hogy bekapjak valamit, vagy, ha "szabadnapot" veszek ki. Egyszerűen ízlik a fűszerezése, ízlik a ropogós bunda, nem csoda hát, hogy számtalanféleképpen próbálkoztam már valami hasonlót itthon előállítani:


A napokban kaptam egy levelet egy fiatal olvasómtól, amelyben elárulja nekem, hogy a fentebb említett cégnél dolgozott és elárulja nekem, hogy a KFC panír lényege nem a corn flakes. Bár az összetételét –nyilván – nem tudja, de először lisztes keverékben majd folyadékban mártják meg és szitálják a húsdarabokat, ami sütéskor cseppesedik ki, ropogósra. Köszi Norbi!J

Egyből leesett a tantusz, hogy jó volt anno a megérzésem, hogy az általam korábban kipróbált extra ropogós bunda, vagy ahhoz nagyon hasonló a KFC csirke panírjának lényege.

Nálunk anno és most is tarolt. Extra ropogós, és sokkalta ízletesebb, mint a kukoricapehellyel bevégzett bunda.

Most csak 5 burgerhez paníroztam 5 szelet egyenként 12 dkg-os csirkemellet, úgyhogy ehhez mértem ki a kétfázisú panírozó anyagokat.
A csirkemelleketcajun fűszerkeverékkelmegszórtam, de nem sóztam, hiszen majd a keverékbe kerül a só. 

A fűszeres csirkemelleket az alábbi keverékben hempergettem meg:

2 evőkanál kukoricakeményítő
¼ teáskanál sütőpor
1 teáskanál só

Ebben a keverékben minimum 30 percig, maximum egy éjszakán át pácolhatjuk elő a csirkemellet.

Csak közvetlenül sütés előtt vegyük ki a hűtőből a csirkemellet és állítsuk össze a második keveréket:

4 evőkanál kukoricakeményítő
¼ teáskanál sütőpor
4 evőkanál hideg víz

Ebbe a keverékbe tehetünk 1-2 evőkanál vodkát is, úgy még buborékosabb, még borzosabb lesz a bunda.

Megmártottam egyenként a csirkemelleket ebben a folyadékban és rögtön tettem a forró olajba, ahol néhány perc alatt készre sütöttem. 



Szép világos színe marad a bundának, a bundája hihetetlenül ropogós, a hús pedig ízletes és omlós.

Korábban csirkeszárnyakat bundáztam ezzel az eljárással, érdemes ide is benézni:

KFC - Korean Fried Chicken, azaz extra ropogós csirkeszárnyak



A csirkemellek egy új szendvicsbe kerültek, melyről legközelebb mesélek. J


Pretzelburger – a klasszikus

$
0
0




Muszáj mindig újítanom, hogy ne vesszek el a napi rutinban. A Kisfiam, több millió tinédzserrel egyetemben, szendvics, burger, wrapimádó. Így folyamatos versenyben vagyok a gyorséttermekkel, hogy az én konyhám legyen számára a vonzóbb.
Természetesen ez már nem kérdés, hanem megállapítás, de ezért alaposan meg kell dolgoznom minden nap.

Nincs ellenemre, hiszen szívem szerint, mindig minden ételt másképpen készítenék, vagy készítek el, mint utóbb tettem. Úgyhogy ez számomra nem megerőltető, sokkal inkább szórakoztató.

Ez a legújabb „találmányom”, a lényegi elemek mind új ötletek. Természetesen gyakran merítek mások ötleteiből és tapasztalataiból, de én képtelen vagyok arra, hogy valamit ugyanúgy készítsek el, mint más, mert nekem is mindig jön egy ötletem arra, hogy én hogyan csinálnám. És persze én úgy csinálom.

A Pretzel zsemlét hihetetlen, hogy mennyien megnéztétek már. Bár rettenetesen mutatós és hihetetlenül finom, nem gondoltam, hogy ennyire nagyon népszerű lesz:



Természetesen az új kabáthoz új gomb illik, úgyhogy a töltelék is egy új felfedezésem, az „igazi” KFC panírban sült csirkemell:

Az igazi KFC panír - csirkemell extra ropogós bundában (lisztmentesen)



Ez a szendvics a Kisfiamnak készült, szereti a klasszikus feltéteket: jégsaláta, paradicsom, cheddar sajt és ropogós bacon.
Mézes-mustáros szószt készítettem: 1 rész akácméz, 2 rész dijoni mustár, 3 rész házi majonéz (nem édesített).
A zsemlék olyan 15 dkg-osak, a csirkemell 12 dkg-os, töltelék is van benne rendesen, de nem fogott ki rajta! J



Nincs vége a Pretzel zsemléből készült burgerek bemutatásának. Legközelebb a férjem burgere következik … J



Alpesi reggeli –érezd magad az Alpokban!

$
0
0


Ha már itthon nincs alpesi hangulat, hiszen nincs tél (nem volt és remélhetőleg már nem is leszJ) én életérzésben a tányéromra varázsoltam!


Imádom, az alpesi terülj-terülj asztalkám reggeliket, melynek fókuszában az aranylóan krémes alpesi tyúktojás áll lágy tojás formájában. Az alpesi legelők és gazdaságok számtalan elsőrangú alapanyaggal szolgálnak egy kiadós, káprázatos reggeli elkészítéséhez. Ha volt már benne részünk, nosztalgiával gondolunk rá vissza. Én most ezt tettem.


Nem hiányozhat a kompozícióból a grillezett kolbászka és virsli elsőrangú mustár kíséretében. A főtt tojásokat alpesi vajjal és borjúmájkrémmel fejeltem meg, amitrusztikus parasztkenyérrelés Pretzel zsemlével körítettem. 
Számtalanféle levegőn szárított szalámi és sonka, valamint tradicionális, nagylyukú sajt is jellemző a térségre, például az ementáli. Mindent a tányéromra készítettem, ami elérhető volt számomra belőle. 




Nem feltétlenül kell befizetni egy világkörüli útra ahhoz, hogy néhány morzsájába egy verőfényes vasárnap reggelen belekóstolhassunk … J


Olívás-többmagvas svájci gyökérkenyér (Pain Paillasse)

$
0
0






Imádok kenyeret sütni, mert mindig valami új sül ki belőle. Igaz, kicsit mindig variálok, így minden alkalommal várakozással tölt el, amikor leveszem a fedőt és megpillantom a legújabb kenyérkémet.

Általában előre gondolkodom, hogy milyen ételekhez fogom felhasználni, így formailag és ízben is eszerint választok.
Most zöld olívabogyóval és kevert magvakkal sütöttem gyökérkenyeret, mert tervbe vettem egy szendvicskrémet, amihez úgy gondoltam, hogy kiválóan passzol majd ez a mediterrán ízesítés.

Hozzávalók 2 gyökérkenyérhez:

45 dkg kenyérliszt BL 80
¼ teáskanál (1 g) szárított élesztő
3,8 dl langyos víz
2 teáskanál só

20 szem zöld olívabogyó összevágva
4-6 evőkanál vegyes mag a szóráshoz: tökmag és napraforgómag durvára vágva, lenmag és szezámmag

A lisztet elkevertem a sóval és az élesztővel majd hozzáadtam a vizet és kanállal addig kevertem, míg éppen csak összeállt a tészta. Folpackkal lezártam a tálat és 16 órán át hagytam szobahőmérsékleten kelni.

Amikor az idő letelt, a ragacsos tésztát erősen lisztezett deszkára borítottam és kipaskoltam olyan 3-4 cm magasra és megszórtam az összevágott olívabogyóval, majd a magvak kétharmadával. Meghajtogattam: fentről le, lentről fel, jobbról balra, balról jobbra, majd illesztéssel lefelé a deszkán hagytam pihenni 1 órán át.

1 óra múlva kettévágtam a tésztát ésmegformáztam a kenyereket. Először rúdformára, majd 4-5-ször megtekertem. Konyharuhát megszórtam teljes kiőrlésű búzaliszttel és ebbe csomagoltam a gyökérkenyeret. Mindkét formázott és csomagolt gyökérkenyeret szögletes jénaiba tettem és 1 órán át kelesztettem. 

Félidőben 300 C fokra kapcsoltam a sütőt, a fedeles tepsit a sütőbe toltam, a sütő aljába két vízzel töltött cseréptálat tettem, hogy megfelelő gőz keletkezzen.





Amikor letelt az utolsó kelesztés kivettem a fedeles tepsit és óvatosan beleborítottam a két kenyeret, hogy az alakjuk ne sérüljön. 
Megspricceltem őket hideg vízzel, majd megszórtam a magvakkal. A fedőt is megspricceltem, befedtem a tepsit és betoltam a sütőbe. Azonnal 280 C fokra vettem vissza a hőt, majd 20 perc múlva 260 C fokra. Még 20 percig sültek 260 C fokon a gyökérkenyerek. 1 órán át rácson hagytam hűlni őket.



Aranybarna, ropogós, belül pedig könnyű, levegős kenyereket sütöttem ismét. Imádok kenyeret sütni. Folyamatos sikerélmény. J



Medvehagymás-ricottás avokádókrém – olívás-többmagvas gyökérkenyérrel

$
0
0





Azt hittem, hogy rosszul látok, hogy a gombásznál sok-sok csokor medvehagymát látok a piacon. Még szép, hogy vettem belőle. Aztán este a híradóban is közhírré tették, hogy igen, kibújt a tavaszi időjárás következtében a medvehagyma.

Kicsit bántam, hogy nem vettem többet, de a meglepetés ereje elnyomta az előrelátást bennem.
Miközben autóztam haza a piacról, máris számba vettem a lehetőségeket, ahol felhasználom. Végül a napok óta érlelt avokádó lett a nyerő, már az előkészítés fázisában csorgott a nyálam, mert előre éreztem az ízeket és az illatokat! J

Hozzávalók 2-3 adaghoz:

1 avokádó hámozva, kimagozva, összevágva
2 evőkanál ricotta
1 evőkanál frissen facsart citromlé
1 kis csokor medvehagyma
frissen őrölt Himalája só és színes bors

Az előkészített avokádót meglocsoltam a citromlével és kézi mixerrel turmixoltam. Elkevertem a ricottával, a csak szálasra vágott medvehagymával és fűszereztem. 1 órára hűtőbe tettem, hogy összeérjenek az ízek.

Kifejezetten ehhez a szendvicskrémhez sütött olívás-többmagvas gyökérkenyeremmel tálaltam fel:



Isteni uzsonna volt! Már alig várom az igazi tavaszt, hogy egymás után terítékre kerülhessenek a tavaszi zöldségek és gyümölcsök! J





Jércemell steak cserépben, gazdagon – a belga gazda kedvence

$
0
0





Úgy 10 éve, hetente több alkalom rendeltem ezt „formációt” a debreceni Belga étteremben, Boros László mesterszakács kreációját. Olyan kellemes, ínycsiklandó összhangban vannak a hozzávalók, hogy hiába kémleltem az étlapot, visszatérően csak egyetlen ételt láttam meg rajta, ezt. J

Kicsit persze a magam módjára alakítottam. Hol karajjal, hol jércemellel is készítem, de több karácsonykor volt már nálunk ez a főfogás, hiszen eredendően pulykamellre szól.
Én cserépben grillezem, hiszen így még szaftosabb marad, mintha tepsire rendezném. A recept egyszerű, no, de nem is kell a jó dolgokat túlbonyolítani.

Ehhez az ételhez sosem használok nagyon érett sajtokat, hiszen az a jó, ha gazdagon beborítja a jókora jércemell szeleteket, amikor is a nagy mennyiségű érett sajt teljesen elnyomná az ízeket. Két, háromféle sajttal az igazi, füstölt sajtnak lennie kell benne.

Hozzávalók 4 adaghoz:

4 ujjnyi vastag, egyenként 15 dkg-os jércemell
1 póréhagyma fehér része
1 nagyobb paradicsom
1 zöldpaprika
4 csík bacon
25-30 dkg vegyes, olvadós sajt (gouda, ementáli, edami, füstölt)

Érdemes valamilyen karakteres fűszerkeveréket használni, én mostfajita fűszerkeverékkel fűszereztem az enyhén klopfolt jércemelleket. Vastagaljú serpenyőben hirtelen kisütöttem. Nem kell túlsütni, ne száradjon ki.
Cserépbe rendeztem és meglocsoltam a sütőzsírjával. Erre vékonyra szelt pórét, majd zöldpaprikát, majd paradicsomot halmoztam, végül 1-1 szelet baconnel befedtem.
A markomban tömörítettem a durvára reszelt sajtkeveréket és jókora kupacokban a rakott jércemellre nyomkodtam.


Előre bemelegítettem a sütőt 200 C fokra és sima grill programon, úgy, hogy a fűtőszálakhoz ne legyen nagyon közel a sajt addig grilleztem, míg a sajt megolvadt, az alatta lévő töltelék pedig átsült. olyan 15 percig. 









Párolt zöld színű zöldségekkel és ropogós kockaburgonyával a legfinomabb. Én most ceruzababot, kelbimbót és brokkolit pároltam párolóedényben. 


Frissen, forrón tálaltam.

A Kisfiam azt mondta, amikor meglátta mi a szombati ebéd: anya, de jó, hogy megint eszedbe jutott a belga gazda kedvence ... :) 


Bagel szendvics füstölt lazaccal – a nagy klasszikus

$
0
0





Nehéz mit hozzáfűzni ehhez a szendvicshez. Zseniális. Kár, hogy nem én találtam fel! J

A füstölt lazac az egyik legnépszerűbb tölteléke a bagel szendvicseknek. A füstölt lazacon és a sajtkrémen kívül minden más opcionális. Minden, a füstölt lazachoz passzentos feltét szóba jöhet. Legközelebb például avokádóval fogom elkészíteni uborka helyett.

Most Philadelphia sajt, jégsaláta, uborka szeletek, főtt tojás karikák, néhány kaporrügy és lilahagyma morzsa van benne.

Legjobban a mandulás szórással készült bagel illik hozzá, így ezt emeltem ki a sokféle szórással készült bagel közül:




Ez a szendvics a Nagylányomnak készült. Már csak a Kisfiam bagel szendvicsét nem mutattam be, de hamarosan következik! J




Férjem bagel reggelije:

Amerikai kontinentális reggeli - bagellel




Saját bagel szendvicsem:

Bagel szendvics Supreme




Gyors házi leveles tészta – sokoldalú, egyszerű, élesztőmentes

$
0
0



Nem vagyok egy sütemény tündér, valószínűleg azért mert rettenetesen kevés édességet eszem. Így viszont, amikor eszem, vagy készítek, akkor csakis kifinomult ínyencségeket készítek.

Nincs túl sok édesség vagy sütemény a blogon, de azok úgy érzem egyszerűek és minőségiek. A piskóta például nem nagyon izgat, annál inkább a francia vajas tészták. A francia és bécsi vajas sütemények azok, melyeket alkalomadtán szívesen elmajszolok.

Még egy nagyszabású hagyományos croissant bejegyzéssel is tartozom, ami valóban nem tartozik a „még a sminkem sem kenődött el közben” receptek sorába. Nem úgy, mint ez a vajas, leveles tészta.

Kíváncsi voltam, hogy a hagyományos francia leveles tésztához képest mennyivel árnyaltabb végeredményhez vezet ez az extra gyorsan elkészíthető módozat. Hittem Michel Roux-nak, aki egy igazi tészta és sütemény virtuóz és elkészítettem gyors leveles tészta változatát.

Hozzávalók 1,2 kg leveles tésztához:

50 dkg finomliszt BL 55
50 dkg nagyon hideg, jó minőségű vaj 82% zsírtartalmú
1 teáskanál só
2,5 dl jéghideg víz

A lisztet elkevertem a sóval és a deszkára borítottam. A közepébe mélyedést készítettem és beleborítottam a kis kockára vágott vajat. Tipp: kockázzuk fel a vajat előre és tegyük vissza a hűtőbe fél órára, mert míg vágjuk is melegszik.
Az egyik kezemmel gyorsan morzsoltam a liszttel a vajat, a másikkal pedig hordtam a művelethez a lisztet. Dolgozzunk gyorsan és biztosan, amíg olyan borsónyi vajdarabok maradnak csak a lisztes morzsalékban. Ekkor apránként adagoljuk hozzá a jéghideg vizet, de arra törekedjünk, hogy a vizet vegye fel, ne pedig, hogy a vajat még inkább kidolgozzuk a tésztából. Ez is gyorsan megy.

Formázzunk labdát belőle és lefedve tegyük be 20 percre a hűtőbe.

20 perc múlva *kinyújtottam 40x20 cm-es téglalapra és meghajtottam: a balszélső harmadot a középsőre, majd a jobbszélső harmadot a középsőre. 90 fokkal elfordítottam, újra kinyújtottam 40x20 cm-es téglalapra és megint meghajtottam. * Ekkor folpackba csomagoltam és betettem 30 percre a hűtőbe.
30 perc múlva ismét elvégeztem a nyújtást és a hajtást a fenti módon (csillagtól csillagig), majd 30 percre ment a tészta becsomagolva a hűtőbe.

Még egyszer elvégeztem mindezt és 30 percre betettem a hűtőbe.
A fél óra elteltével készen áll a tészta számtalanféle édes és sós sütemény elkészítésére. A variációk száma szinte végtelen. 





Nem volt egy eget rengető mutatvány és kaptam 1,2 kg első osztályú leveles tésztát. Izgatottan vártam, hogyan fog viselkedni az általam elképzelt süteményekben.
Csak másnap használtam fel, hűtőben 3 napig, fagyasztóban 4 hétig is eredeti minőségében eláll.


Vaníliás-marcipános krémet és narancsos cukormázat főztem és nekiálltam a süteményeknek. De erről legközelebb mesélek! J




Sajtos makaróni bazsalikommal, aszalt paradicsommal

$
0
0


Sokáig nem készítettem ezt az igazi komfortételt. Valahogyan nem láttam benne korábban túlzott fantáziát. 
Rachel Allen szakácskönyvét teszteltem, amikor elsőként szúrtam ki a sajtos makarónit, szerintem azért, mert ez tartozott azon kevesek közé, melyeket még nem készítettem. Akkor sajtos penne készült:


Nem vagyok nagy tésztás, de a családnak nagyon ízlett. Azért nem túrja ki az olaszos tésztákat a menüsorból,penne arrabiata többször készül, de igazi színfolt a gyorsan valami finomat kategóriában.

Persze most is beújítottam, került a sajtos makaróniba aszalt paradicsom és bazsalikom is. J

Hozzávalók 4 adaghoz:

5 dkg vaj
5 dkg liszt
6 dl forró tej
2 teáskanál dijoni mustár
frissen őrölt Himalája só és színes bors
10 dkg aszalt paradicsom apróra vágva
1 csokor bazsalikom levele durvára vágva
1 fej édes hagyma finomra vágva
1 gerezd fokhagyma finomra vágva
20 dkg vegyes sajt – gruyére és vörös cheddar durvára reszelve

20 dkg makaróni (szarvacska tészta) frissen kifőzve

A vajon megdinszteltem a finomra vágott hagymát és aszalt paradicsomot, hozzáadtam a fokhagymát, majd elkevertem a liszttel. 1 percig pirítottam, majd apránként felöntöttem a tejjel, folyamatos keverés mellett. Ízesítettem mustárral, sóval, borssal, majd hozzáadtam a sajt ¾ részét.
Hagytam a sajtot felolvadni, majd hozzáadtam a kifőzött makarónit és elkevertem.

Jénaiba öntöttem és megszórtam a maradék sajttal és betoltam a 200 C fokra előmelegített sütőbe grill-forró levegő programra, amíg a sajt aranybarnára nem pirult, körülbelül 20 perc alatt. 



Isteni illata volt és nagyon jól nézett ki. Az ízéről csak annyit, hogy hűlt helye maradt! J


Francia reggeli „tökéletes” rántottával

$
0
0






A franciák szinte mindenbe tesznek vajat vagy tejszínt/créme fraiche-t, lehet, hogy ezért imádom annyira a francia konyhát.
Sok átfogó szakácskönyv egyik alap fogása a tökéletes rántotta. Más, mint amit a hagyományos magyar konyhában megszoktunk, lehet, hogy éppen ezért érdemes kipróbálni. Semmi extra, csak mérhetetlenül krémes, annyira francia. Még szép, hogy nem hagytam ki a francia reggeliket is felölelő sorozatomból! J

Hozzávalók 1 adaghoz:

4 dkg vaj – 2,5 dkg az elhabart tojáshoz adva, 1,5 dkg a sütéshez
3 tanyasi tojás
1 evőkanál tejszín
Himalája só

Felolvasztottam a vajat, hozzáadtam a sóval és vajdarabokkal elhabart tojásokat és gyenge-közepes hőfokon folyamatos keverés mellett krémesre főztem. 6-8 perc. Szerintem inkább fő a tojás nem sül. 
Amikor még nagyon krémes, de már látszik, hogy „megfőtt” a tojás lehúztam a tűzről és elkevertem a tejszínnel, hogy azonnal megálljon a főzési folyamat, a rántotta krémes maradjon, ne szilárduljon tovább.
Azonnal tálaltam!


A reggelit természetesen frissen sülthagyományos francia croissant, francia baguette - elsőrangú vajjal bőven megkenve - és sárgabarack lekvár, kíséri,  természetesen házi. 

Nem tudom, hogy mi kellene még a boldogsághoz, ha egy ilyen reggelinek nekiülünk! J




Viewing all 308 articles
Browse latest View live